DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-11-2020 21:34   Güncelleme : 04-11-2020 21:37

Uygurlar Türk filmi izledikleri için tutuklandılar!

Çin, Doğu Türkistan'lı Uygurları asimile etmeye devam ediyor. Binlerce Doğu Türkistanlıyı kamplarda esir tutan, Uygurlara adeta soykırım yapan Çin, şimdi de Türk Filmi izleyenler tutuklanmaya başladı.

Uygurlar Türk filmi izledikleri için tutuklandılar!

Gulja şehrindeki bir kozmetik mağazanın sahibi Subhi Mewlan'ın evinde Türk filmi bulunduğu için polis tarafından tutuklandı. Aradan sekiz ay geçmesine rağmen ailesine hiç bir bilgi verilmedi.

EVİNDE TÜRK FİLMİ İZLEDİĞİ İÇİN TUTUKLANDI
Çin Polisi Mart ayında Doğu Türkistanlı Subhi Mevlan'ın evine baskın düzenledi. Evi arayan Çin Polisi eşyaların arasında Türk yapımı olan bir film buldu. İddialara göre, Subhi Mevlan evinde Türk yapımı dizi bulunduğu için annesiyle birlikte karakola götürüldü. Urumçi'de çalışan Subhi Mevlan'ın kız kardeşi de tutuklandı. Anne ve kız kardeş 15 gün sonra polis tarafından salınırken aradan 8 ay geçmesine rağmen Subhi Mevlan'dan bir haber alınamadı.

60 KİŞİ TUTUKLANDI
Ailenin iddialarına göre Çinli Polis memurları Türk yapımı film izleyenlerin tutuklandığını reddetmiyor. Bunun aksine Çinli Polis memurları Mart ayı içerisinde filmi izleyen veya evinde bulunduran 50 ila 60 kişinin tutuklandığını söylüyor.