Yağışın etkilerine karışı önlem alınması için AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi (AADYM),  hava tahminleri doğrultusunda Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa valiliklerine uyarı mesajı gönderdi.

Vatandaşların da kendi bireysel risklerinin yanı sıra ev ve iş yerlerindeki su baskını risklerine karşı tedbir almaları için uyarıda bulunan AFAD'ın mesajında şöyle denildi.

AFAD, vatandaşları da olası su baskını ihtimaline karşı ev ve işyerleri için önlem almaya, araçlarını dolu yağışı ihtimaline karşı koruyacak tedbirler almaya çağırıyor. Ayrıca ayak bileğine gelen sel sularının bir insani sürükleyebileceğini hatırlatarak sel sularına girilmemesi konusunda uyarıyor.

AFAD, valiliklere, ani sel, su baskını, dolu, fırtına ve hortum risklerine hazırlıklı olmaları için dikkatli ve tedbirli olma çağrısı yaptı. Mesajda, ilgili birimlerin uyarılması, iletişim kanallarının açık tutulması, ihtiyaç duyulabilecek araç, iş makinesi ve personel planlamasının hazır bulundurulması istendi. Teyakkuza geçilerek gerekli tedbirlerin alınması, müdahale planlamasının yapılması, müdahale birimlerinin hazır halde bekletilmesi hatırlatıldı.


24 AĞUSTOS ÇARŞAMBA GÜNÜ

Yağışların, Aydın, Muğla, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Bilecik, Yalova, Manisa, Kütahya, İzmir çevrelerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak olması bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

25 AĞUSTOS PERŞEMBE GÜNÜ

Yağışların, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne ile Tekirdağ’ın çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve fırtına ile hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Vatandaşlarımızın da sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve fırtına ile hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini önemle hatırlatıyoruz.