Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, İsrail ile normalleşme adımlarına tepki gösterdi.

Erbakan, “Hani ‘one minute’ diyorduk? Ama açlık sofuluğu bozdurur. İktidara İsrail ile yakınlaşmasında ‘one minute’ demiştik. Bir kez daha sesleniyorum: ‘one minute’ Sayın Erdoğan! ‘One minute’ Sayın Erdoğan” dedi. 


Partisinin Kahramanmaraş 2. Olağan Kongresi’nde konuşan Erbakan şunları kaydetti:

"Öyle bir sıkışmışlık halindeler ki bir vakitler ‘One minute’ gösterisini seçim malzemesi yapanlar, bugün göz göre göre çoluk çocuk demeden soykırım suçu işlemeye devam eden Terörist İsrail’e Büyükelçi Konsolos atama noktasına geldiler. Hani İsrail katildi, hani çocuk öldürmesini çok iyi bilirdi? Hani ‘one minute’ diyorduk? Ama açlık sofuluğu bozdurur. Öylesine sıkıştılar ki ABD’den, İsrail’den medet umuyor, Amerika ile ilişkilerini düzeltmek için İsrail ile ilişkisini düzeltmek zorunda olduğunu biliyor ve daha geçen hafta Gazze’de çoluk çocuk demeden katleden ‘İsrail ile ilişkileri düzeltiyorum ve büyükelçi atıyorum’ diyorlar. Geçtiğimiz günlerde, çok ses getiren ikazlarla dolu açıklamamızda, İktidara İsrail ile yakınlaşmasında ‘One Minute’ demiştik. Buradan, Kahramanmaraş’tan, bir kez daha sesleniyorum…One Minute Sayın Erdoğan!  One Minute Sayın Erdoğan! ‘Ben bir damla Mehmetçik kanını bütün bir Amerikan bütçesine değişmem’ diyen Milli Görüş nerede, bunlar nerede?"


"SURİYELİLERİN ÜLKELERİN DÖNMELERİ EN HAYIRLI OLANDIR"


Erbakan Suriye ile diyaloğa ilişkin ise şunları söyledi:

"Daha ilk başta düğmenin yanlış iliklenmesinden milyonlarca Suriyeli kardeşimiz yerinden yurdundan oldu, yüz binlerce Suriyeli kardeşimiz öldü, sakat, öksüz, yetim kaldı ve işin en sonunda hiçbir şey de elde edilemedi. Esad koltuğunda oturmaya devam ediyor, topraklarının tamamına yakını geri aldı, orada seçimleri yaptı 'Seçimi de kazandım' dedi ve bugün Halep'te, Şam'da, Suriye'nin değişik yerlerinde Esad, devlet başkanı olarak esnaf ziyaretleri yapıyor. 'Zararının neresinden dönülürse kardır' diyoruz ve bir an önce Suriye yönetimiyle anlaşılması ve ülkemizde Suriyeli misafirlerimizin can güvenlikleri de teminat altına alınmak şartıyla ülkelerine gönderilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Bu noktadan sonra kendi vatanlarına dönmeleri kendiler için de bizler için de en hayırlı olandır. Ayrıca milli görüşçüler olarak önemli bir noktayı daha vurguluyoruz. Orada Sünni Arap nüfusun Türkiye'ye gönderilmesi ve orada boşlukta kalan bölgede ABD ve İsrail, PYD/YPG aracılığıyla bir terör devleti kurma planı var. Orada Suriyeli Araplardan oluşan bölgelerde bir ‘teröristan’ devleti kurma planı var. O nedenle o bölgelerin boş kalmaması, buradaki Suriyeli Arap kardeşlerimizin, misafirlerimizin tekrardan kendi şehirlerine, kendi topraklarına dönmesi bu bakımdan da büyük önem arz etmektedir. İnşallah sağ salim, can güvenlikleri de temin edilerek bir an önce dönmeleri sağlanır diye ifade ediyorum.”