DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-12-2020 20:57   Güncelleme : 22-12-2020 20:57

Siyonist İsrail ve ABD donanmasından İran'a gözdağı!

Fahrizade'nin öldürülmesinden sonra İran'ın tehdit ettiği Siyonist İsrail ve ABD donanması göz dağı vermek için harekete geçti.

Siyonist İsrail ve ABD donanmasından İran'a gözdağı!

İranlı Nükleer Fizikçi Muhsin Fahrizade'nin Tahran'da suaikaste kurban gitmesinin ardından İran, İsrail'i tehdit etmişti. İran'a gözdağı vermek isteyen Siyonist İsrail, harekete geçti. Siyonist medya Times of Israel sitesinde yer alan habere göre İsrail'e ait denizaltı Süveyş Kanalını geçerek Basra Körfezine yöneldi. Geçiş Mısır tarafından onaylanırken, denizaltının İran'a göz dağı vermek için özellikle Süveyş Kanalı'nda su yüzeyine çıktığı belirtildi. 

İRAN'A GÖZDAĞI
Times of Israel, bir İsrail denizaltısının Mısır'ın onayıyla Süveyş Kanalı'nı göstere göstere geçerek Basra Körfezi'ne yöneldiğini, amacın İran'a karşı güç gösterisi yapmak olduğunu duyurdu. İsrail kamu yayıncısı Kan'a dayanarak verilen haberde, 'geçen hafta Süveyş Kanalı'nı geçen İsrail denizaltısının İran'a gözdağı vermeyi amaçladığını' belirtildi. Haberde, 'Mısır'ın onayı ve bilgisi dahilinde Süveyş Kanalı'ndan herkesin göreceği şekilde deniz yüzeyine çıkarak geçen İsrail denizaltısının Basra Körfezi'ne yöneldiği, bunun Fahrizade suikastının ardından Tahran'ın yaptığı açıklamalara cevap niteliğinde olduğu, İsrail istihbarat kaynaklarının İran'a mesaj verildiğini söylediği' aktarıldı.

Tahran'ın suikasttan sorumlu tuttuğu İsrail'e uygun zamanda yanıt verileceğine dair açıklamalarına, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi "İran ile onun radikal eksendeki ortakları, İsrail'e karşı herhangi bir eylemde bulunurlarsa, bunun bedelinin çok ağır olacağını görürler" karşılığını vermişti. 

ABD DONANMASI DA HÜRMÜZ BOĞAZINDA
Haberde, aynı zamanda ABD donanmasına ait nükleer kapasiteli güdümlü füze denizaltısı USS Georgia ile iki güdümlü füze kruvazörünün de Hürmüz Boğazı'na girdiği belirtildi. ABD donanması, bu gelişmeyi, Suudi Arabistan Hava ve Deniz Kuvvetler'iyle Basra Körfezinde ortak tatbikat düzenlenmesiyle izah etti.