DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-03-2021 12:48   Güncelleme : 25-03-2021 12:48

NATO’dan bağımsız ‘kuvvet’ önerisi

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı'dan İslam dünyası ve Türkiye’nın başına örmediği çorap kalmayan NATO’ya karşı yeni bir kuvvet önerisi geldı.

NATO’dan bağımsız ‘kuvvet’ önerisi

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada NATO’ya bağımlı olmayan bir kuvvet önerisinde bulundu.

Brezilya’dan sökülmek üzere Türkiye’ye gelen uçak gemisinin alınması halinde Rus menşeli S-33 bombardıman uçaklarının gemide aktif olarak kullanılabileceğini söyleyen Yaycı, söz konusu gemi ve uçakla birlikte oluşturulacak bir Deniz Hava Kuvveti’nin, “NATO dışında farklı bir altyapı ile tesis edilmesinin mümkün” olabileceğini belirtti. Yaycı, uçak gemisinin alınması halinde Rus menşeli S-33 donanma savaş uçağının değerlendirebileceğini belirterek, “Bu gemi ile birlikte kullanabileceğimiz bir uçak alternatifi olmak üzere Rus menşeli Sukhoi Su-33 Flanker’ın dikkatle incelenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Yaycı uçak gemisi ve S-33 jetlerinin alınmasının ardından NATO altyapısından “idari ve işletme bakımından bağımsız” bir Deniz Hava Kuvveti’nin oluşturabileceğini ifade etti.Amiral Cihat Yaycı “NATO altyapısı ile şekillendirilmiş hava kuvvetlerimize nazaran çok daha küçük çapta hava kuvveti teşkil edecek bir Deniz Hava Kuvveti’nin farklı bir altyapı ile tesis edilmesi çok daha mümkün, faydalı ve kolaydır” diye konuştu.