İSLAM DÜNYASI
Giriş Tarihi : 18-10-2020 16:21   Güncelleme : 18-10-2020 16:21

Kabe'de 7 ay sonra ilk kez cemaatle namaz kılındı

Suudi Arabistan'da, Kabe'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'da, yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri nedeniyle verilen 7 aylık aranın ardından yeniden cemaatle namaz kılındı.

Kabe'de 7 ay sonra ilk kez cemaatle namaz kılındı

Suudi Arabistan'da 4 Ekim'de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretleri başlamasının ardından Mescid-i Haram'da yeniden cemaatle namaz kılındı. Kabe'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'da koronavirüs tedbirleri çerçevesinde alınan 7 aylık aranın ardından cemaat yeniden birlikte namaza durdu.

FOTOĞRAFLAR PAYLAŞILDI
Suudi Arabistan devlet televizyonun yaptığı habere göre, Suudi Arabistan'da yaşayanlar için Mescid-i Haram'da namaz kılmasının önü açıldı. Mekke kentindeki Mescid-i Haram ve Medine'deki Mescid-i Nebevi İşleri (Harameyn) Başkanlığının Twitter hesabından da, Mescid-i Haram'da sabah namazı kılan cemaatin fotoğrafları paylaşıldı.

YURT DIŞINDAKİLERE UMRE KASIM AYINDA BAŞLAYACAK
Öte yandan Suudi Arabistan tarafından 23 Eylül'de yapılan açıklamaya göre ülke içinden umre yapmak isteyenler için 4 Ekim'den itibaren Mekke'de, Kabe'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'ın yüzde 30'luk kapasiteyle (günlük 6 bin kişi için) açılacağını, 18 Ekim'den itibaren ise Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi'deki Ravza-i Şerif'in yüzde 75 kapasiteyle ülke içinden ziyaretçileri kabul edeceğini aktarmıştı. Kasım ayının başından itibaren ise yurt içi ile yurt dışından umre ve ibadet için gelenlerin kabul edilmeye başlanabileceği belirtilerek, bu aşamada Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin COVID-19 önlemleri alınarak tam kapasiteyle ibadete açılacağını ifade edilmişti.