SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-11-2020 14:47   Güncelleme : 17-11-2020 14:47

Bilim Kurulu üyesi Özlü canlı yayında açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, katıldığı canlı yayında merakla beklenen sokağa çıkma kısıtlamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu üyesi Özlü canlı yayında açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, A Haber'de Pelin Başalma Şanlı'nın konuğu oldu. Artan vakalar sonrası en çok merak edilen konulardan biri olan " Sokağa çıkma yasağı gelecek mi?" sorusuna Prof. Dr. Özlü, yanıt verdi.

"AKŞAM HABERİMİZ OLUR"
"Kalabalıklaşmayı azaltacak tedbirler almamız kaçınılmaz" diyen Prof. Dr. Tevfik Özlü bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında bazı kararların alınabileceği sinyallerini vererek, "Bulaşmada en önemli faktör kapalı alanlarda hastalığın yayılması. Sokaklarda, caddelerde, kafelerde, restaurantlarda ve AVM'lerde ortaya çıkan kalabalıklaşmayı azaltacak tedbirler almamız kaçınılmaz gibi duruyor. Tabii ki bunların kapsamı hükümet tarafından belirlenecek. Bilim Kurulu'nda önlem bazında en hafif ve en ağır ihtimaller tartışıldı. Akşam itibariyla bazı uygulamalardan haberimiz olur." değerlendirmesinde bulundu.


"BAZI KISITLAMALAR GELEBİLİR"
Keyfi sokağa çıkmalarla ilgili kısıtlamaların gelebileceğini belirten Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Sokaklardaki, toplu taşımadaki kalabalığı azaltacak önlemler alınmalı. Keyfi sebeplerle sokağa çıkma ile ilgili bazı kısıtlamalar gelebilir. İşi olmayanların sokağa çıkması şu durum için çok doğru değil. Bu yönde bazı kararlar alınabilir. Bu önlemler sadece sokağı değil toplu taşımadaki kalabalığı da azaltacaktır." dedi.

"KAHVEHANELER BÜYÜK RİSK TAŞIYOR"
Bilim Kurulunun restoranlarda paket servise geçilsin önerisinde bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Maalesef restaurant ve cafelerde hayat hastalık yokmuş gibi devam ediyor. Aynı şekilde AVM'ler de büyük risk taşıyor. Restoran ve kafelerde yeme içme olduğu için maske takamıyorsunuz bu da büyük risk teşkil ediyor. Aynı masada birlikte yemek yediğiniz için hastalığın bulaşma şansının en yüksek olduğu yerler arasında restoran ve kafeler yer alıyor. Kıraathaneler de hastalık konusunda büyük sorun teşkil ediyor. Kıraathaneler, kahvehaneler de virüsün bulaşmasında büyük risk taşıyor. Bilim Kurulu tavsiyesi doğrultusunda hastalığın bulaşmasını önlemek adına restoranlarda paket servise geçilebilir." açıklamasında bulundu.