Fatih Haber Ajansı
HV
28 KASIM Pazartesi 05:16
Advert

Terörist Ahlam Albashır tutuklandı! İfadesi ortaya çıktı

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu 17 şüpheli, sevk edildikleri hâkimlikçe tutuklandı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2022 20:47
Terörist Ahlam Albashır tutuklandı! İfadesi ortaya çıktı

Beyoğlu’nda 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin yaralandığı terör saldırısına ilişkin gözaltına alınan 51 kişiden, terörist Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu 17’si tutuklandı.

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü saat 16.14’te meydana gelen terör saldırısında 6 kişi hayatını kaybederken, 81 kişi yaralandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın patlamaya ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında 8 savcı ve 2 başsavcı vekili görevlendirildi.

Soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan terörist Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu 51 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’nde bulunan yerleşkesinde zırhlı araçlara ve 4 polis minibüsüne bindirilen 49 şüpheli, sağlık kontrolü için çevredeki hastanelere götürüldü.


Terörist Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. Şüphelilerden 2’si emniyetten serbest bırakılırken, terör saldırısının gerçekleştirilmesinde yardım-yataklık ettiği belirlenen ve Suriye Azez’de emniyet güçlerince gözaltına alındıktan sonra İstanbul’a getirilen “Hüsam” kod adlı terör örgütü mensubunun emniyetteki işlemleri sürüyor.

Bu arada, terörist Ahlam Albashir ile firari şüpheli Bilal Hassan’ın birlikte kaldığı Esenler’deki atölyenin sahibi Ferhat Habeş’in de terör örgütü ile bağlantısı belirlendi.

Ferhat Habeş’in sosyal medya hesabından terör propagandası yaptığı, örgütün talimatı ile Ahlam Albashir ve Bilal Hassan’ı evinde misafir ettiği öğrenildi.

AHLAM ALBASHİR’İN EMNİYETTEKİ İFADESİNE ULAŞILDI
Terör saldırısını gerçekleştiren terörist Ahlam Albashir, emniyetteki ifadesinde saldırının nasıl planlandığını itiraf etti.

Albashir ifadesinde, terör örgütüyle erkek arkadaşı aracılığıyla 2017’de tanıştığını belirterek, bir süre sonra izini kaybettiği sevgilisi ile görüşemediğini ancak örgütle bağlantısını devam ettirdiğini anlattı. Örgüt içerisindeyken Temmuz ayında Münbiç’te bölgenin önde gelenlerinden olan ve daha sonra terör örgütü YPG’nin istihbarat biriminden olduğunu öğrendiği “Hasan” isimli kişinin, yanına gelerek, “Hacı sana önemli bir görev verecek” dediğini belirten Albashir, “Daha sonra bölgedeki bir çiftlik evinde Hacı ile görüştüm. Burada bana Bilal diye birisiyle Türkiye’ye gideceğimi söyledi. 400 lira ile 2 cep telefonu vererek daha önce hiç tanımadığım ve karı-koca rolü yaptığım kişiyle aracılar vasıtasıyla gittiğim İdlib’de buluştum” şeklinde ifade verdi.


KONUMLA ESENLER’E GELDİLER
Firari şüpheli Bilal Hassan’ın ilk buluştuklarında kendisine Türklerden nefret ettiğini söylediğini öne süren zanlı Albashir, 27 Temmuz’da illegal yollardan Hatay’a, aynı gün ise oradan İstanbul’a geldiklerini anlattı. İfadesinde, yoldayken nereye gideceğini bilmediğini öne süren Ahlam Albashir, İstanbul’dayken Bilal Hassan’ın telefonuna gelen konumdaki eve gittiklerini, 4 ay boyunca kaldıkları bu ev ile çalışıyor gözüktükleri iş yerinin Ferhat Habeş’e ait olduğunu daha sonra öğrendiğini aktardı.

Albashir, Bilal Hassan’ın bomba yüklü çantayı İdlib’den yanında getirdiğini öne sürdü.

“KEŞİF AMAÇLI İKİ KEZ TAKSİM’E GİTTİM”
Albashir, Bilal Hassan ile 4 ay boyunca ev ve iş dışında bir yere gitmediklerini savunarak, son 1 ay içerisinde gözaltına alınan şüphelilerden Yasir K. ile iki kere keşif amacıyla Taksim’e gittiklerini, yaya olarak da İstiklal Caddesi’nde dolaştıklarını itiraf etti. Saldırı günü Bilal Hassan ve Yasir K. ile yola çıkarak Beyoğlu’na gittiklerini anlatan şüpheli, Bilal Hassan’ın, “İşim var” diyerek çantayı kendisine verdiğini, çantayı alıp caddede yürüdüğünü ve patlamanın yaşandığı banka oturduğunu söyledi. Burada beklerken bir ara çanta ve poşeti bankta bırakarak karşıdaki bir mağazanın önüne gittiğini öne süren Ahlam Albashir, o sırada telefonuna, oturduğu sırada kendisinin çekildiği fotoğraf ve videonun geldiğini anlattı. Daha sonra “Hacı” kod adlı örgüt yöneticisinin kendisini arayarak, “Çantaların yanına geri dön” dediğini iddia eden Albashir, bunun üzerine tekrar bankta oturduğunu savundu.

Albashir, kendisine yine telefonla, “Oradan ayrıl” talimatı gelince de Taksim Meydanı’na doğru yürüdüğünü anlattı. Şüphelinin ifadesi üzerine, güvenlik kamerası kayıtları ve yapılan detaylı araştırma sonucunda Albashir’in, fotoğraf ve videosunun çekildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirleyen polis, teröristin İstiklal Caddesi’nde oturduğu banktan 41 dakika boyunca hiç kalkmadığını tespit etti.

TAKSİCİNİN GÖSTERDİĞİ FOTOĞRAFLARDA PATLAMAYI GÖRDÜĞÜNÜ İDDİA ETTİ
Taksicinin gösterdiği fotoğraflarda patlamayı gördüğünü iddia eden Albashir, bankta beklemeye geçmeden önce bir mağazadan kozmetik alışverişi yaptığını ileri sürdü.


Türkiye’ye 27 Temmuz’da Bilal Hassan ile geldiğini yineleyen Arap kökenli Albashir, “Münbiç’te YPG içinde Arap kökenli var mı?” sorusuna, “Var, en ön safta onları kullandılar” yanıtını verdi.

6 kardeşinden 3’ünün savaşta öldüğünü öne süren Albashir, ifadesinin devamında taksiyle Esenler’e vardıktan sonra korsan taksiyle yakalandığı adrese gittiğini anlattı.

Öte yandan, Albashir İstiklal Caddesi’ne giderken Bilal Hassan’ın kaçmak üzere Edirne’ye doğru yola çıktığı tespit edildi.

Şüpheliyi, saldırının ardından Esenler’den araçla alıp Küçükçekmece’de yakalandığı eve götüren Ahmed Jarkas ise ifadesinde, korsan taksicilik yaptıklarını, sadece insanları götürüp getirdiklerini iddia etti.

ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE 29 CUMHURİYET SAVCISI SORGULADI
İstanbul Adliyesi’nde, şüphelilerin ifadesinin alınacağı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu koridorundaki güvenlik önlemleri artırıldı. Şüphelilerin ifade vereceği yerlerin bulunduğu koridorda bariyerler genişletildi.

Soruşturma kapsamında adliyeye getirilen 49 zanlının ifadesini, görevlendirilen 29 Cumhuriyet Savcısı aldı. Şüpheliler için ayrıca Arapça ve Kürtçe bilen tercümanlar da ifade işlemleri sırasında hazır bulunduruldu.

40 DAKİKA KADAR OTURDUM
Terör saldırısını gerçekleştiren terörist Ahlam Albashir’in Arapça tercüman eşliğinde gerçekleştirilen ifade alma işlemine İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz ile başsavcı vekilleri katıldı.

Şüpheli Albashir ifadesinde, terör örgütü YPG’den Türkiye’ye gitmesi için talimat aldığını ancak niye gitmesi gerektiğinin söylenmediğini, ailesiyle tehdit edildiğini ileri sürdü. Türkiye’ye Bilal Hassan ile geldiğini ve daha önce 3 kez Taksim’e keşif değil gezme amacıyla gittiğini öne süren Albashir, olay gününü şöyle anlattı: “Bilal ile birlikte taksiye bindik, Taksim’e gidiyorduk. Taksideyken Bilal’e telefon geldi, ‘Sen git, ben geleceğim’ dedi. Elimdeki çantayla İstiklal Caddesi’ne gittim. Bankta oturuyordum. Çantayı elledim, cips falan gördüm, altında da yumuşak bir şey vardı. 40 dakika kadar oturdum. Orada beklerken Hacı’dan telefon geldi. ‘Çantayı bırak, oradan ayrıl’ dedi. Bıraktım gidiyordum, yolda parfüm bakıyordum, o anda patlama oldu. Parfümü de bıraktım kaçtım. Sarı taksiye bindim. Esenler’e atölyeye gittim.”

ŞÜPHELİLERDEN 6’SININ HÂKİMLİK İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI
İstanbul 3. Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’nde ifadeleri alınan şüphelilerden Ammar Jarkas, Edirne üzerinden kaçan Bilal Hassan’ı tanımadığını öne sürdü.

Korsan taksicilik yaptığını söyleyen Jarkas, “Halil Menci, onu (Ahlam Albashir) taşımamı istedi. Menci, Suriye Kamışlı’da oturuyor. Hiçbir şey bilmeden sadece onu taşımam söylendi. Yakalandığım yer de komşumuzun evidir. Biz sonradan o evdeyken onun fotoğrafını gördüğümüzde polise bildirmek istedik ancak biz bildirmeden polis geldi” dedi.

Şüphelilerden Mahmud Haso ise ifadesinde, Türkiye’de yeni olduğunu, Ahlam Albashir’in yakalandığı evde otururlarken şüpheli Hatice El Kurdi’nin yanında siyahî bir kızla geldiğini, kuzeninin, “Bu kim?” diye sorması üzerine El Kurdi’nin, “Bunu Ahmed oğlum getirdi, yurt dışına gidecekmiş” dediğini belirtti.

Söz konusu eve, Emine adlı bir kadının yeni doğmuş çocuğunu görmek için gittiklerini iddia eden Mahmud Haso, “Bombayı patlatan şahsın eve gelen şahıs olduğunun farkında bile değildim. Ammar ile Bakar telefondan birbirlerine bir şeyler gösterdi. Sonra mutfağa konuşmaya geçtiler. Misafir onların misafiriydi. Hiçbir şeye karışmadım. Zekeriya’yı içeri çağırdılar. 10 dakika geçti, Zekeriya’nın küfrünü duydum. ‘Siz kimi eve getirdiniz?’ dedi. Çıkarken kapının orada durdu, ‘Polisi arayacağım telefonu getirin’ dedim. Kuzenim kapıdayken bağırıp birbirlerine girmişlerdi. Ammar, ‘Bak o olmayabilir’ diye söyledi. Daha sonra kapı çaldı, polisler geldi. Kuzenim, ‘Kız burada’ dedi” şeklinde konuştu.

Şüphelilerden Hadir Carkes ile Hatice El Kurdi, çocuk ziyareti için, Muhammed Şiho ve Mesut Hesso ise kısa süreliğine ilaç almak için Ahlam Albashir’in yakalandığı eve uğradıklarını öne sürdüler.

İstanbul 3. Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği, 9 şüphelinin, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “bombalama, nükleer veya kimyasal silah kullanarak tasarlayarak öldürme” ve “bombalama, nükleer veya kimyasal silah kullanarak tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçlarından tutuklanmalarına karar verdi.

Şüphelilerden Zekeriya Muhammed Şemmuni’nin dosya kapsamında yakalanan bir başka şüpheliyle WhatsApp uygulamasından irtibat kurduğu bilgisine yer verilen kararda, Ammar Jarkas’ın, şüpheli Albashir’le birlikte hareket eden Bilal Hassan’ı kaçması için araçla Edirne’ye götürdüğü, Jarkas’da patlamaya dair WhatsApp yazışmaları bulunduğu ve Albashir’e kıyafetlerini değiştirmesi için ses kaydı attığı vurgulandı.

17 ŞÜPHELİNİN TAMAMI TUTUKLANDI
İstanbul 3. ve 4. nöbetçi sulh ceza hâkimliklerinde tercümanlar eşliğinde ifadeleri alınan Albashir’in de aralarında bulunduğu 17 şüphelinin tutuklanması kararlaştırıldı. Şüphelilerden 3’ü ise haklarında adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

AdminAdmin