SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 28-11-2020 20:20   Güncelleme : 28-11-2020 20:20

Türkiye’deki 14 saatlik sokağa çıkma yasağı başladı.

Türkiye’deki 14 saatlik sokağa çıkma yasağı başladı. İşte açık olacak mekânlar ve işletmeler. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi saatler arasında uygulanacak?

Türkiye’deki 14 saatlik sokağa çıkma yasağı başladı.

Yeni tip korona virüs ile mücadele kapsamında, 81 ilde başlayan 14 saatlik sokağa çıkma yasağı resmen başladı. Yasak, 29 Kasım Pazar (yarın) saat 10.00’da sona erecek. Peki, kaça kadar sürecek, nereler açık olacak, kimler muaf? İşte sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili tüm detaylar...

Yeni tip korona virüs ile mücadele kapsamında, Türkiye’de 81 ilde yapılacak olan sokağa çıkma yasağı saat 20.00 itibariyle resmen başladı.Toplamda 14 saat boyunca sürecek olan sokağa çıkma yasağı yarın (29 Kasım) saat 10.00’da sona erecek. Peki, kaça kadar sürecek, nereler açık olacak, kimler muaf? İşte sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili tüm detaylar...AdChoicesADVERTISINGSOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN KİMLER MUAF?Ayrıca tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMAİçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, sokağa çıkma kısıtlaması 28 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'den 29 Kasım Pazar günü 10.00'a kadar ve 29 Kasım Pazar günü saat 20.00'den 30 Kasım Pazartesi günü 05.00'e kadar uygulanacak.Geçen hafta illere gönderilen "Koronavirüs Yeni Tedbirleri" konulu genelgede belirtilen "açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar" ile "istisna kapsamında olan kişiler" başlıkları altındaki maddeler, bu hafta sonundaki sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasında da aynı şekilde geçerli olacak.SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA AÇIK OLACAK YERLERa) İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri,b) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,

c) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ileişletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri­afetle ilgiliçalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),ç) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),d) Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapanfirmalar,e) Oteller ve konaklama yerleri,f) Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,g) Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,ğ) Üretim ve imalat tesisleri,h) Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları.