SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-12-2020 20:01   Güncelleme : 08-12-2020 20:01

Türkiye 50 milyon doz sipariş etti! Çin aşısının etki oranı belli oldu

Yeni Tip Koronavirüs'e karşı Çin tarafından geliştirilen Sinovac'tan ilk sonuçlar gelmeye başladı. Türkiye'nin de 50 milyon doz sipariş ettiği aşının etki oranı belli oldu.

Türkiye 50 milyon doz sipariş etti! Çin aşısının etki oranı belli oldu

Çin'de başlayarak tüm dünyayı etkisine alan Yeni Tip Koronavirüs'e karşı aşı çalışmaları umut vermeye devam ediyor. Bugün İngiltere'de başlayan toplu aşı çalışmalarıyla tarihi bir an yaşanırken Türkiye'nin de sipariş ettiği Çin aşısının etki oranı belli oldu. 

AŞININ ETKİ ORANI BELLİ OLDU
Çin şirketi Sinovac Biotech Ltd.’nin geliştirdiği ve Türkiye’de de kullanılması planlanan Kovid-19 aşısı ile ilgili tartışmalar devam ederken, aşı hakkında kritik bir açıklama yapıldı. Çin'in geliştirdiği Kovid-19  aşısı Sinovac'ı üreten Endonezyalı Bio Farma isimli şirketi, aşının ilk sonuçlarının geldiğini duyurdu.Endonezyalı Bio Farma isimli şirket tarafından üretilen Sinovac'ın yüzde 97 etki gösterdiği açıklandı.

Açıklamayı yapan Endonezyalı aşı üreticisi PT Bio Farma’nın Kurumsal İletişim Başkanı Iwan Setiawan,  “İlk sonuçlara göre aşının etkisi yüzde 97” dedi. Setiawan aşının etkililik oranının son halinin ise Ocak ayında kamuoyuna duyurulacağını vurguladı.

Aşıların etkililik oranı geliştirilen ürünün bir aylık klinik denemelerinden sonra oluşan ilk verileri baz alıyor.