DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-01-2021 21:34   Güncelleme : 05-01-2021 21:34

Trump gitti sıkıntılar bitti! Körfez normale dönüyor!

ABD Başkanı Donald Trump'ın girişimleriyle Orta Doğu'da bozulan diplomatik dengeler, Trump'ın seçimi kaybetmesiyle normale dönüyor.

Trump gitti sıkıntılar bitti! Körfez normale dönüyor!

ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesiyle birlikte patlak veren Katar krizi, Trump'ın seçimi kaybetmesiyle birlikte çözülüyor. Körfez'in normale dönüş sinyallerini ilk olarak Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmad Nasser Al Mohammad Al Ahmed Al Jabar Al Sabah verdi.

Sabah yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının bu akşam itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldı." dedi.

TRUMP GİTTİ, KRİZ BİTTİ!
Görevi devraldığı dönemden itibaren Orta Doğu ve Çin'e odaklanan Donald Trump, İsrail lehine kararlar almış ve körfez ülkelerini Katar'a karşı kışkırtmıştı. Uzun süredir devam eden Katar krizi Trump'ın seçimi kaybetmesiyle bitme noktasına geldi.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN KATAR'A SICAK KARŞILAMA
Körfezde buzların eridiğini gösteren bir başka sinyal ise Suudi Arabistan'dan geldi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi için ülkeye gelen Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'yi sarılarak karşıladı.


 Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın yayınladığı videoda, Veliaht Prens Bin Selman'ın, zirvenin yapılacağı El-Ula kentine gelen Katar Emiri Al Sani'ye uçaktan indikten sonra sıcak bir karşılama yaptığı ve ikilinin sarıldığı görülüyor.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının dün akşam itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldığını söylemişti.

KATAR KRİZİ NASIL BAŞLADI?
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Katar, söz konusu ülkelerin tüm suçlamalarını reddederken, bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

AdminAdmin