GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-05-2021 19:04   Güncelleme : 07-05-2021 19:04

SP Lideri Karamollaoğlu'ndan camide ki müdahaleye sert tepki

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Gaziantep'te bir camide itikaf ibadeti yapmak isteyenlere cami içinde biber gazlı müdahale bulunulmasına tepki gösterip, yetkilileri ve vatandaşları uyardı.

SP Lideri Karamollaoğlu'ndan camide ki  müdahaleye sert tepki

3 Mayıs'ta Gaziantep'te Furkan Vakfı üyelerine cami içinde biber gazlı müdahaleye maruz kalması tepkilere yol açtı. Kendilerini ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak tanıtıp girdikleri 3 camide itikaf yapacaklarını söyleyen 76 kişi gözaltına alınmıştı. Adana'da 4 Mayıs'ta ise Furkan Vakfı kurucu eski başkanı Alparslan Kuytul ve yanındaki bir grup genç gözaltına alınmıştı. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da cami içerisinde meydana gelen çirkin olay hakkında sert tepki gösterdi.

Saadet lideri Karamollaoğlu, "Cami içerisinde meydana gelen hadiseleri üzüntüyle ve şaşkınlıkla karşıladım. Anlaşılan bir şeyler oldu. Ne oldu, tam belli değil. Birileri tahrik mi etti, onu anlamak da mümkün değil. Ama böyle bir hadise olmamalıydı. Sen gideceksin ibadet etmek için camiye giren vatandaşı bununla camiden çıkarmaya çalışacaksın. Onun da bir yolu vardır. Onun da bir usulü elbette vardır." ifadesini kullandı.

Karamollaoğlu, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

BÖYLE BİR HADİSE OLMAMALIYDI
"İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı huzur ve barış iklimini oluşturan bir aydır. Bu ayda kavga, küskünlük, kalp kırma gibi şeylerden hepimizin kaçınması icap eder. Ramazan ayının özelliklerinden bir tanesi de son 10 günde insanların hem ibadet hem tefekkür için itikafa girmeleridir. Gaziantep’te bir cami içerisinde meydana gelen hadiseleri üzüntüyle ve şaşkınlıkla karşıladım. Anlaşılan bir şeyler oldu. Ne oldu, tam belli değil. Birileri tahrik mi etti onu anlamak da mümkün değil. Ama böyle bir hadise olmamalıydı. Teröristlere gaz sıkıyorsunuz gibi cami içinde gaz sıkmak, göz yaşartıcı birtakım cihazları kullanmak akla, mantığa, vicdana uygun değil ya.

CAMİYE KAVGA İLE GİRİLMEZ

Elinde gaz silahı diyelim o da bir silah çünkü. Sen gideceksin ibadet etmek için camiye giren vatandaşı bununla camiden çıkarmaya çalışacaksın. Onun da bir yolu vardır. Onun da bir usulü elbette vardır. Nitekim ben yetkililerin bu konuda bazı açıklamalarda bulunduklarını hatta bazı yerlerde özür dilendiğini duyduk. Ümit ederiz ki doğrudur. Öbür taraftan da bu insanlar böyle bir muameleye tabi tutulmamalıydılar. Burada da tavır önemlidir. Çünkü siz ibadet etme arzusuyla, sükunet bulma arzusuyla bir yere giriyorsunuz. Oraya kavga ile girilmez ki.


YETKİLİLER VE VATANDAŞLAR HASSAS DAVRANMALI

Bu tip hadiselerin tekerrür etmemesini temenni ediyoruz. Hem yetkililerin hem vatandaşlarımızın bu konuda hassas davranmaları gerektiğine vurgu yapıyoruz."