TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 15-03-2021 19:38   Güncelleme : 15-03-2021 19:38

Pekcan: İnternette ürün güvenliği denetlenecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla bir yazılı açıklama yayımladı.

Pekcan: İnternette ürün güvenliği denetlenecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, tüketici haklarına değinerek internette satılan ürünlerin güvenliğinin denetleneceğini söyledi.

Bakan Pekcan,  "En önemli avantajlarımızdan birisi, geçmişte bu konuyla ilgili önemli çalışmalar yapılmış olması, temelin sağlam atılması ve özellikle de tüketici konularında Avrupa Birliği ile uyum açısından önemli mesafe kaydedilmiş olmasıdır" dedi.

Bu yeni kanun ile e-ticaretin de ürün güvenliği denetimlerine başlanacağını vurgulayan Pekcan, güvensiz ürün satışı yapan internet sayfalarına erişimin engelleneceğini bildirdi.

Pekcan, "Böylece tüketicilerin güvensiz üründen kaynaklı mağduriyeti giderilecektir. Güvensiz ürünün sebep olduğu ölüm ve yaralanmalar veya başka bir ürüne verdiği zararlara karşı imalatçı veya ithalatçı, zarar görene karşı tazminatla sorumlu olacaktır. Güvensiz ürünlere karşı kamuoyu etkin bir biçimde bilgilendirilecektir. Söz konusu kanun ve yine kanunun AB mevzuatıyla tam uyumlu bir şekilde hazırlanan 8 uygulama yönetmeliği ülkemizde ürün güvenliği sistemini hem uluslararası uygulamalar ile uyumlaştırmış hem de güncel ihtiyaçlara göre yeniden kurgulamıştır. Tüm bu düzenlemeler ile tüketicilerin hakları daha etkin bir şekilde korunması sağlanacaktır. Tüketicilerin hayatını kolaylaştıran insan odaklı uygulamaları hayata geçirmek için aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tüketici haklarının, israf etmeden ve çevreye zarar vermeden tüketmenin her zamankinden daha fazla önem kazandığı bugünlerde, bilinçli tüketim anlayışının ülkemizde ve dünyada hakim olmasını diliyor, tüketicilerimizin 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü'nü kutluyorum." ifadelerini kullandı.

AdminAdmin