EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-03-2021 20:40   Güncelleme : 26-03-2021 20:40

Otomotiv devi Türkiye'den çekiliyor!

Otomotiv devi Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya vardığını duyurdu.

Otomotiv devi Türkiye'den çekiliyor!

Türkiye ekonomisinde yaşanan kriz sonrası yabancı yatırımcılar birer birer ülkeyi terk ediyor.

Hemen hemen tüm sektörlerde bir çekilme yaşanırken otomotiv devlerinden Honda'dan da benzer bir adım geldi. 

Honda tarafından yapılan açıklamaya göre, Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya vardı.

Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecek.

Honda yayımladığı notta, 1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Honda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile en kaliteli hizmeti sunmaya devam edeceğine vurgu yapıyor.

Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğünde devam edecek olan Honda Türkiye A.Ş., etkin bayi ağı ile hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.


Karara ilişkin Para Analiz'de yer alan değerlendirmede, "Türkiye ekonomisindeki yönetim hatalarının yol açtığı belirsizlikler ve hukuk sorunları böylece bir otomotiv firmasının daha üretim tarafında Türkiye’den çıkmasıyla sonuçlandı" dendi.