DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-11-2020 20:00   Güncelleme : 26-11-2020 20:00

NATO'ya Fransa ve Almanya ayarı! Türkiye kesin veto edecek!

Fransa'nın istediği Almanya'nın ise öncülük yaptığı NATO reform taslağı ilan edildi. Üye devletlerin kararları veto etmesini zorlaştıran taslağı KKTC'den dolayı Türkiye'nin veto etmesi bekleniyor.

NATO'ya Fransa ve Almanya ayarı! Türkiye kesin veto edecek!

NATO'da üye devletlerin ittifak kararlarını veto etme hakkını zorlaştıran yeni reform taslağı tamamlandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un beyin ölümünü ilan ettiği NATO'nun yeniden hayata döndürülmesi amacıyla Almanya öncülüğünde yeni reformları içeren taslak oluşturuldu. Reform taslağına şimdiden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden dolayı Türkiye'nin veto etmesi bekleniyor.

TASLAK NATO TOPLANTISINDA ELE ALINACAK
Alman haber ajansı DPA'nın haberine göre, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın girişimiyle oluşturulan ve uzman komisyonun reform taslağını tamamladığını duyurdu. 140 somut öneriden oluşan reform taslağı, NATO üyesi 30 ülkeye gönderildi. 1-2 Aralık'ta Brüksel'de düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları toplantısında ele alınması bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN VETO EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORLAR
Üye ülkelerin ilgili bakanlarının sık sık ve yeni türde toplantılar düzenlemesi yoluyla daha yakın işbirliğine gitmesi, yeni ortaya çıkan güvenlik tehditlerine ya da uluslararası krize siyasi tepki verme sürecinin hızlanması gibi tavsiyeler içeren raporda üye ülkelerin ittifak kararlarını veto etmesinin zorlaştırılmasını da içeriyor. 2017'de Avusturya'nın NATO ile ortaklık programlarına dahil edilmesini engelleyen Türkiye'nin Kıbrıs sorunu nedeniyle reform taslağını veto etmesi bekleniyor.

Advertisement
NATO VE AB İŞBİRLİĞİNİ ARTTIRACAK
NATO ile AB arasında işbirliğinin daha da güçlendirilmesini hedefleyen reform taslağına İngiltere'de sıcak bakmıyor. NATO'ya üye olmayan AB ülkeleri, Güney Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya, İrlanda, Malta ve İsveç olarak sıralanıyor. AB ülkelerinin Kıbrıs'ta sadece Rum yönetiminin egemenliğini tanıyor. Türkiye ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini destekliyor. Bu nedenle reform kararının veto edilmesi bekleniyor.

DPA'nın aktardığı raporun diğer öne çıkan önerileri şöyle:

 İttifak içindeki karar alma süreçlerini hızlandırmak üzere üst düzey siyasi görüşmelerin artırılması ve bu görüşmelerin sadece Brüksel'deki NATO merkezinde değil, bakanlar düzeyinde üye ülkelerde de gerçekleştirilmesi, örneğin dışişleri bakanlarının ek toplantılar yapması ya da terörle mücadele konusunda içişleri bakanlarının toplanması...
 Bugün üye ülkelerin ortak bildirilere onay verip yayımlama süreci günler alırken, güvenlik politikaları açısından önem taşıyan konularda daha hızlı siyasi tepki verilebilmesi için mekanizma oluşturulması...
  Çin'den gelebilecek tehditlere çok daha güçlü şekilde odaklanılması...