YEREL
Giriş Tarihi : 10-02-2022 22:55   Güncelleme : 10-02-2022 22:55

Melih Gökçek'e bir ret daha! Mahkeme dur dedi

Melih Gökçek'in belediye başkanlığı döneminde imar artışı verilen Gölbaşı İncek’teki yapılan değişiklik yargıdan döndü. Mahkeme, imarının artırılmasına ilişkin plan değişikliğini iptal etti.

Melih Gökçek'e bir ret daha! Mahkeme dur dedi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemiyle halen gündeme gelen Melih Gökçek'e mahkemeden bir ret daha geldi.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Melih Gökçek döneminde imar artışı verilen Gölbaşı İncek’teki Dam Yapı Kooperatifi için yapılan değişikliği yargıya taşıdı. Gazete Duvar’ın haberine göre, Ankara 7. İdare Mahkemesi, içinde çocuk bahçesi ve yolların da bulunduğu 60 bin metrekarelik alanın imarının artırılmasına ilişkin plan değişikliğini iptal etti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan imar değişikliği planı hakkında, “İncek’te Gökçek’in giderayak son Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aldığı son kararla plan değişikliği yapıldı. 14/02/2017 Şubat günü yapılan plan değişikliği ile 0.33 olan emsal 2’ye çıkarıldı, yükseklik serbest bırakıldı. Toplam konut sayısı 15 kat artırılarak 25’ten 390’a çıkarıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak kamu yararına aykırı olan yoğunluk artışı getiren belirli kesimlere ayrıcalıklı imar rantına yol açan plan değişikliğini yargıya taşıdık. Ankara 7. İdare Mahkemesi de Ankara İli, Gölbaşı İlçesi, İncek Mahallesi 241/1, 242/1 parsellere ilişkin 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin onaylanmasına ilişkin 14.02.2017 tarihli ve 356 sayılı Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararının; şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek, dava konusu işlemi iptal etti.” ifadelerini kullandı. 

YAPILAŞMA DOKUSUNU BOZAR, ALTYAPI KALDIRMAZ
Tezcan Karakuş Candan kararla ilgili, “Mahkeme iptal gerekçesinde yer alan söz konusu plan değişikliğinin mevcut yapılaşma dokusunu bozacağını, altyapının yüksek yoğunluklu bu yapılaşmayı kaldırmayacağını ortaya koymuştur” değerlendirmesinde bulundu.

AdminAdmin