SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-12-2020 21:13   Güncelleme : 22-12-2020 21:13

Koronavirüs aşısının yan etkilerini doktorlar açıkladı

Pfizer-BioNTech aşısına gönüllü olan 3 doktor, aşının yan etkilerini anlattı. Aşı olmanın faydasının zararından fazla olduğunun söylediler.

Koronavirüs aşısının yan etkilerini doktorlar açıkladı

İlk olarak 2 Aralık’ta Birleşik Krallık’ta onaylanarak kullanılmaya başlanan, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Pfizer - Biontech koronavirüs aşısı olan gönüllü 3 doktor, aşının yan etkilerini anlattı. Doktorlar, genel itibarıyla kas ağrısından şikayet ederken aşı olmanın faydasının zararından fazla olduğunun söylediler.

“KOLUMA YUMRUK YEMİŞİM GİBİ KAS AĞRIM OLDU"

Connecticut, Stamford'da yoğun bakım ünitesi doktoru olarak görev yapan 43 yaşındaki Dr. Michael Bernstein, “Pfizer - Biontech koronavirüs aşısını 16 Aralık'ta hastanem Stamford Health'te oldum. Aşıyı almadan on iki saat önce bir bilgi anketine katıldım ve onay formunu imzaladım. Aşıyı olmadan önce, kendimi iyi hissettiğimi onaylamam istendi, enjeksiyon yapıldı ve ardından herhangi bir yan etki yaşamadığımdan emin olmak için yaklaşık 15 dakika bekledim. Yaklaşık 24 saat boyunca koluma bir yumruk yemişim gibi kas ağrım oluştu. Hastane yöneticisi, ikinci dozu planlamak için yaklaşık üç hafta sonra benimle iletişime geçeceklerini söyledi” dedi.

“AŞIDA CANLI COVİD-19 VİRÜSÜ YOK”

Aşıya güvenip güvenmediği sorusuna Bernstein, “Bu tür bir aşının arkasındaki mesajcı RNA’nın güçlü olduğuna inanıyorum. mRNA aşılarının yapısından anladığım için aşının etkinliği veya uzun vadeli komplikasyonları hakkında çok az endişem var. Bir mekanizma olarak, aşıda canlı Covid-19 virüsü yok. Bu sadece, bağışıklık sisteminizin antikor üretebilmesi için size yüksek protein kodunu veriyor. Bana göre bu, önceki birçok aşı türünden daha güvenli bir platform” diye konuştu.

"KORONAVİRÜSÜN KORKUTUCU BİR HASTALIK OLDUĞUNU FARK ETTİM"

Yaklaşık 4 yıldır Illinois, Peoria'da dahili tıp ve pediatri alanında çalışan 35 yaşındaki Dr. Nick Kessener ise, “Aşıyı 15 Aralık'ta aşıyı oldum. Hem yoğun bakım ünitesinde hem de ayakta tedavi katında çalışırken her gün Covid-19 hastaları ile ilgileniyorum. Benim için aşı olma tercihi, riske karşı fayda kararıdır. Virüse yakalanma riskim oldukça yüksek çünkü uzun bir süre Covid-19 hastalarının yanında çalışıyorum. Bu hastalığın etkilerini, solunum sıkıntısı gibi kısa vadeli komplikasyonlardan pnömoni ve hatta akciğer hastalıkları gibi uzun vadeli komplikasyonlara kadar gördüm. 30'lu yaşlarında Covid-19 nedeniyle felç geçiren bir hastam vardı ve bunun korkutucu bir hastalık olduğunu fark etmemi sağladı” açıklamasında bulundu.

"BUGÜNE KADAR YAKALANMAMAM MUCİZE"

Kessener, “Aşıyı almadan önce, potansiyel yan etkileri, FDA tarafından acil olarak nasıl onaylandığını ve içinde ne olduğunu açıklayan bir form verildi, böylece tüm bilgilere sahiptim ve her zaman vazgeçebilirdim. Aşıyı olduktan sonra, biraz kas ağrım vardı. Aşıyı olmak kendimi daha güvende hissetmemi sağladı. Bugüne kadar yakalanmamam mucize” şeklinde konuşurken “Tabii ki hala maske takmayı ve ellerimi sıkça yıkamayı planlıyorum. Aşı olduğum için mutluydum ve aşının sonun başlangıcı olduğunu gördüğüm için sevinçliyim” ifadelerini kullandı.

Covid-19 aşısını yaptıran ilk kişi: 44 yaşındaki Dr. Katie Passaretti

44 yaşındaki Dr. Katie Passaretti da, “14 Aralık'ta, Kuzey Carolina'da Covid-19 aşısını yaptıran ilk kişiydim. Bulaşıcı hastalıklar bölümünde çalışıyorum ve siz onları iyileştirmeye çalışırken bazı enfeksiyonların hastalardan size bulaşabileceğini kabul etmeden bulaşıcı hastalıklara giremezsiniz” ifadelerini kullanırken “Hastalara bakmaya çalışırken COVID-19'a yakalanan çiftlerin birlikte vefat ettiğini ve sağlık çalışanlarının hastaneye kaldırıldığını gördüm. Benim için aşı, artan vakalar ve hastaneye yatışlarla karanlığın gölgelediği bir zamanda bir umut ışığı. Tam ihtiyacımız olduğu anda bir ışık huzmesi” şeklinde konuştu.

“DİĞER AŞILARA FİZİKSEL OLARAK ÇOK BENZİYORDU "

Passaretti, “COVİD - 19 aşısını almakta hiç tereddüt etmedim. Pfizer - Biontech aşısıyla ilgili verileri derinlemesine inceledim, etkili ve güvenli olduğuna inanıyorum. Bana göre aşı, Covid - 19'un kontrolsüz bir şekilde yayılmasına izin vermeye devam etmekten çok daha az riskli” ifadelerini kullanırken “Yan etkilerim 24 saat boyunca kas ağrısı, hepsi bu. Geçmişte olduğum diğer aşılara fiziksel olarak çok benziyordu. Kesinlikle daha güvende hissediyorum, ama yine de maske takacağım, sosyal mesafeyi koruyacağım ve evde kalacağım. Aşı yaptırmanın, hastalarım da dahil olmak üzere etrafımdakileri korumanın önemli bir parçası olduğuna inanıyorum, ancak salgın daha fazla kontrol altına alınana kadar davranışımı değiştirmeyi planlamıyorum” dedi.

UĞUR ŞAHİN'DEN BOMBA AÇIKLAMA! TÜRKİYE'YE AŞI MÜJDESİ

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin sahibi olduğu Alman şirketi BioNTech, 6 hafta içinde mutasyonu yenen aşı yapabilecek kapasiteleri olduğunu belirtti. Konuyla alakalı konuşan Prof. Dr. Uğur Şahin, kısa süre içerisinde Türkiye ile sözleşme imzalamanın mümkün olacağını düşündüğünü belirtti.

“TÜRKİYE İÇİN YETERLİ DOZ DEPOLADIK. NİSPETEN HIZLI TESLİMAT YAPILABİLİR "

Konuyla alakalı konuşan Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye ile aşı konusunda görüşmelerin sürdüğünü hatırlatarak, kısa süre içerisinde sözleşme imzalamanın mümkün olacağını düşündüğünü belirtti. Türkiye'ye aşı göndermekten mutlu olacağını dile getiren Şahin, "Türkiye için yeterli doz depoladık. Nispeten hızlı teslimat yapılabilir" dedi.