SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-11-2020 11:17   Güncelleme : 19-11-2020 11:17

Koronanın yeni belirtisi ilk kez Türkiye’de görüldü.

İngiliz basını İstanbul'da yoğun testis ağrısı şikayetiyle hastaneye giden bir hastada korona virüsü çıktığını, vakanın bu belirtiyle tanı koyulan ilk örnek olduğunu yazdı.

Koronanın yeni belirtisi ilk kez Türkiye’de görüldü.

Sonuçları Urology Case Reports dergisinde yayınlanan ve İngiliz basınında da dikkat çeken çalışmaya göre testislerde yaşanan ağrı ve şişkinlik, korona virüsünün nadir görülen belirtilerden biri olabilir.BAŞKA BİR HASTALIĞI YOKİstanbul’da özel bir hastanede görev yapan Dr. Hakan Özveri, yaz aylarında 49 yaşındaki bir hastanın testislerinde yoğun ağrı ve şişkinlik şikayetiyle kendilerine geldiğini söyledi.Öksürük, yüksek ateş ile koku ve tat alma duyularını kaybetme gibi korona virüsünde yaygın görülen belirtilerin hiçbirini taşımayan hastaya, virüs taşıyan biriyle teması olduğu için test uygulandı.


Sonuçları pozitif çıkan hastadaki ağrının, ilk görülen belirti olduğu ortaya çıktı. Hastanın başka bir sağlık problemi ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı bulunmadığı da öğrenildi.UZUN DÖNEMLİ HASARA YOL AÇABİLİRDr. Özveri, erkeklerde yaşanan testis ağrısının korona virüsünde ilk klinik belirti olabileceğini söylerken, “Covid-19 genel olarak solunum yolu organlarına saldıran viral bir enfeksiyon.Buna karşın bizim karşılaştığımız vakada akciğerdeki belirtiler yerine testisler gibi genital organlarda semptomlar ortaya çıktı. Hastalardaki genital problemler ve testis ağrıları Covid-19’la birlikte değerlendirilmeli” dedi.Daily Star’da yer alan habere göre, söz konusu vakanın bu şekilde tanı koyulan ilk örnek olduğu belirtilirken, hastalığın testislerde uzun dönemli etki ve hasara yol açabileceği ifade edildi.