SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-08-2020 22:41   Güncelleme : 30-08-2020 22:47

Korkutan açıklama: Koronavirüs mutasyona uğradı; daha bulaşıcı

Endonezya’da son 24 saatte 2 bin 858 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Bir önceki gün ise 3 bin 308 yeni vaka tespit edilmişti. Vakalardaki son sıçramayla birlikte, ülke genelinde toplam koronavirüs vaka sayısı 172 bin 53’e yükseldi. Toplam can kaybı ise 7 bin 343 oldu.

Korkutan açıklama: Koronavirüs mutasyona uğradı; daha bulaşıcı

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bulunan Eijkman Moleküler Biyoloji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Herawati Sudoyo, Reuters’a yaptığı açıklamada gen dizilimi incelendiğinde koronavirüsün daha bulaşıcı ancak daha az ölümcül bir mutasyonunun bulunduğunu ifade etti. Yeni mutasyona D614G ismi verildi.

Söz konusu gen dizilimi, şubat ayında DSÖ tarafından Avrupa ve Amerika kıtalarında da tespit edilmişti.

Endonezya Üniversitesi’nde görevli epidyomolojist Syahrizal Syarif Endonezyalılara uyarıda bulundu. Syarif, yıl sonuna kadar 500 bin vaka görülebileceğini ifade etti.


Bilim insanları, salgının başlangıcından itibaren yeni tip koronavirüsün (Covid-19) daha az ölümcül ancak daha bulaşıcı olacak şekilde mutasyona uğrayacağını ifade ediyor. Virüslerin, hayatta kalabilmek için bünyesinde bulunduğu organizmayı hayatta tutarak başka organizmalara bulaşmaya meyilli olduğu belirtiliyor.