DOĞU TÜRKİSTAN
Giriş Tarihi : 29-11-2020 08:24   Güncelleme : 29-11-2020 08:34

Kızıl Çini Rahatsız eden Türk.!

Çin’in insan hakları ihlallerini ve zulmünü çeşitli faaliyetlerle dünyaya duyurmaya çalışan Uygur Türkü aktivist Abdülşükür Abdülbasit (İhsan) gözaltında. Kendisi Türkiye’ye geldiği için tüm aile üyeleri Çin hükumeti tarafından toplama kamplarına alınan, babası ÇKP’nin sorgulamalarında öldürülen annesinden ise 4 yıldır haber alamayan ve hak arayışını sürdüren Uygur aktivist İhsan, 20 Kasım gecesi evine gerçekleştirilen bir baskınla gözaltına alındı. Uygur aktivistin eşi, avukatı, en yakın arkadaşı ve Türkiye’deki Uygur diasporası olay hakkındaki gelişmeleri Kırım Haber Ajansı ile paylaştı.

Kızıl Çini Rahatsız eden Türk.!

Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini çeşitli faaliyetlerle dünyaya duyurmaya çalışan Uygur Türkü aktivist Abdülşükür Abdülbasit (İhsan) halen gözaltında. Türkiye’ye geldiği için tüm aile üyeleri Çin hükumeti tarafından toplama kamplarına alınan, babası Çin Komünist Partisinin (ÇKP) sorgulamalarında öldürülen, annesinden ise 4 yıldır haber alamayan Uygur aktivist, 20 Kasım gecesi evine gerçekleştirilen bir baskınla gözaltına alınmıştı. Uygur aktivistin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, Geri Gönderme Merkezinde tutulan müvekkili hakkındaki son gelişmeleri Kırım Haber Ajansı (QHA) ile paylaştı.

Uygur aktivist Abdülşükür Abdülbasit, 20 Kasım 2020 gecesi saat 00.00-01.30 sıralarında Sefaköy’deki evinde yapılan polis baskınıyla tutuklandı. Uygur aktivist, Türkiye’de Çin zulmünü dünyaya duyurmaya çalışanlar arasında yer alıyordu. Avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan’ın aktardığına göre İhsan, çoğunluğu sınır dışı edilmek üzere yabancıların tutulduğu Geri Gönderme Merkezine alındı. Prof. Dr. İlyas Doğan gerekli işlemleri tamamladıklarını ve süreç için beklemede olduklarını kaydetti.

Gözaltına alınan Uygur Türkü aktivist İhsan hakkındaki son gelişmeler nelerdir?

Kırım Haber Ajansı olarak bu meseleyi yakından takip etmeniz çok güzel, maalesef bu insanların kimi kimsesi yok.
İhsan beyin serbest bırakılması için avukatı olarak dün sabah İstanbul Adliyesi Sulh Ceza Hakimliğine giderek başvuru yaptım ve mahkemeden yazılı talepte bulundum. Başvurum işleme alındı ancak cuma gününe kadar karar verilmesi gerekiyor, belki pazartesiye sarkabilir. Sulh Ceza Hakimliği 5 gün içinde karar vermek zorunda. İhsan beyin dosyasını inceledim ve dosyasında hiçbir şekilde o televizyon kanallarında belirtildiği şekilde terörle ilgili isnat edilen suçların herhangi birine dair tespit yok. Anlaşılan o ki İhsan beyi direkt sınır dışı etmek amacıyla yakalamışlar. Dosyasında kimin ihbar ettiğine dair bir bilgi de yok. Daha sonra öğleden sonra Binkılıç Geri Gönderme Merkezine gittim. Orada, tutulduğu yerde İhsan beyi avukatı olarak ziyaret ettim. Pazartesi öğleden sonra buraya gönderilmiş. Birebir görüştüm.

Kaynak Kırım Haber Ajansı