YEREL
Giriş Tarihi : 24-01-2021 18:16   Güncelleme : 24-01-2021 18:16

Kafe ve restoranlar ne zaman açılıyor?

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs salgınıyla mücadelede son gelişmelere dair yaptığı açıklamada normalleşme süreci konusunda dikkat çeken değerlendirmeler yaptı.

Kafe ve restoranlar ne zaman açılıyor?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, restoran ve kafelerin açılmasına hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Yeme içme sektöründeki 'normalleşme' adımlarına ilişkin "Kanaatim bu tür yerlerin açılması için bir süre daha beklememiz yönünde" ifadelerini kullanan ve Şubat ayını beklemekte fayda olduğunu belirten Kayıpmaz, "Çünkü, bir yandan mutasyon tehlikesi kapımızda, bir yandan kış aylarındayız, kapalı ortamlarda vakit geçiriliyor ve buralar kötü havalandırılabiliyor" dedi.

Salgından meydana gelebilecek olumsuzluklara dair birçok tedbirin alındığını vurgulayan ve restoran, kafe gibi işletmelerin bir süredir paket ya da eve servis şeklinde hizmet verdiğini Kayıpmaz, tedbirler kapsamında alışveriş merkezlerine girmeden önce kişinin HES kodunun kontrol edilmesiyle riskli bir durum olup olmadığının anlaşılabildiğini belirterek, bunun kişisel hakların sınırlanması değil, toplum sağlığının korunması için yapıldığını vurguladı.


 
Alınan tedbirlerle eylül ayı sonrasında artış gösteren hastalık seyrinde önemli düşüş elde edildiğini aktaran Kayıpmaz, salgında başarının ancak ve ancak tedbirlere tam uyumla mümkün olabileceğini söyledi.

"İLKBAHAR VE YAZA RAHAT GİRERİZ"

Salgın sonrası alınan tedbirle kapsamında vakalarda düşüşler yaşandığını ifade eden Kayıpmaz, kış aylarında daha dikkat edilmesi uyarısı yaptı.

Koronavirüs sürecinden normalleşme takvimine dair ise şubat ayına kadar beklenmesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, şunları söyledi:

"Biz gerçekten şu süreci ne kadar başarıyla atlatırsak önümüzdeki ilkbahar ve yaza o kadar rahat gireriz. İlkbahar ve yaz ayları, turizmin açıldığı, insanların dışarıda daha çok vakit geçirdiği dönemdir. Biz eğer bu noktada burada bir süre daha sabredebilirsek, vaka sayılarını azaltarak salgını kontrol altına alabilirsek, yaz aylarında rahatlamamız o nedenli kolay olur. Kişisel kanaatim, bu tür yerlerin açılması için bir süre daha beklememiz yönünde. Son kararı verecek olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'dir. Şubat ayını en azından bekleyerek geçirmek de fayda var. Çünkü, bir yandan mutasyon tehlikesi kapımızda, bir yandan kış aylarındayız, kapalı ortamlarda vakit geçiriliyor ve buralar kötü havalandırılabiliyor. Bundan dolayı en azından şubat ayını geçirip, şubat sonrası vakalarını görmemiz lazım. Ondan sonra da açılacaksa bile Salgında Çalışma Yönetimi Rehberi uyarınca, belki HES kodları devreye alınarak açılması daha güvenli olur."

Kayıpmaz ayrıca "Bizim de arzumuz bunun en kısa zamanda olması ama kış ayları tehlikeli bir dönem. Biraz daha gözleme ihtiyaç var. Bu da bir aydan biraz daha fazla zaman istiyor. Mart ayında bunların gündeme gelmesi yerinde olacaktır" diye konuştu.