İSLAM DÜNYASI
Giriş Tarihi : 21-04-2021 18:01   Güncelleme : 21-04-2021 18:01

İsrail ve BAE'den sinsi oyun! Kudüs'ü Yahudilere peşkeş çekiyorlar

Filistin davasına ihanetin böylesi hiç görülmedi! Siyonist İsrail'le normalleşen BAE'nin, Kudüs'te Filistinlilerin gayrimenkullerini satın alıp Yahudilere sattığı ortaya çıktı!

İsrail ve BAE'den sinsi oyun! Kudüs'ü Yahudilere peşkeş çekiyorlar

Filistin davasına ihanet ederek Siyonist İsrail'le normalleşme anlaşmasına imza atan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) büyük ihaneti ortaya çıktı. Siyonist İsrail'le normalleşme anlaşmasıyla da kalmayıp bir dizi ekonomik işbirliği anlaşmasına imza atan BAE, Filistin'in başkenti Kudüs'te gizli gizli taşınmaz mülk satın almaya başladı. Filistinlilere ait ev, bina ve arsaları satın alan BAE, daha sonra bu taşınmazları Yahudilere sattı!

BAE SİNSİCE KUDÜS'TEN GAYRİMENKUL SATIN ALIYOR
Filistin Enformasyon Merkezi'nin aktardığına göre Kudüs ile ilgili yaptığı çalışmalarla öne çıkan uzman araştırmacı Mazin el-Ca’beri, BAE'ye yakınlığıyla bilinen bazı kişilerin, Filistinliler aracılığıyla işgal altındaki Kudüs'te bina, konut ve arsa gibi taşınmaz aldığını öne sürdü.

Mazin el-Ca’beri, BAE’ne yakınlıklarıyla bilinen bu şahısların, bir yandan Siyonist İsrail'in işgali diğer yandan salgın nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiren Eski Şehir bölgesinde bulunan esnaflara yardımcı olmak istediklerini ve bu minvalde bazı Kudüslülerle temasa geçtiklerini belirtti.


 BAE GAYRİMENKULLERİ YAHUDİLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR
el-Ca’beri, gelişmeleri yakından takip eden bölgedeki bazı ticari komitelerin, söz konusu kişilerin Kudüslülerin özel mülklerini alarak İsrailli yerleşimcilere peşkeş çekmek istediğini fark ettiğini ve bunun üzerine taşınmazların sahipleriyle irtibata geçip BAE’nin kirli planını bozduğunu vurguladı.

Bu tür girişimlerin, BAE-İsrail arasında imzalanan normalleşme anlaşmalarının tezahürü niteliğinde olduğunu aktaran el-Ca’beri, bu nedenle BAE’nin Yahudi yerleşimcilerin adına Filistinlilerden gayrimenkul almaya çalışmasını garipsemediklerine dikkat çekti.

Öte yandan Filistinli araştırmacılar, Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa’ya ev sahipliği eden işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yaşayan Filistinlilere ait gayrimenkullerin, son zamanlarda gizli saklı yollardan Yahudi yerleşimcilere satılmaya çalışıldığını belirtirken, bu girişimlerin arkasında BAE’nin olduğunu ifade ediyor. Körfez ülkelerini dipsiz bir kuyuya sokmak isteyen BAE, Ortadoğu bölgesinde özellikle Filistin topraklarında attığı adımların yanı sıra son dönemde İsrail ile kurduğu aleni ilişkiler ve işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Yahudileştirilmesi projesine verdiği destekle İslam aleminin eleştiri odağı olmaya devam ediyor.


 BAE'NİN FİLİSTİN'E İHANETİ!
ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos 2020'de İsrail ile BAE'nin, 11 Eylül 2020'de de İsrail ile Bahreyn'in "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik söz konusu anlaşmalar, 15 Eylül 2020'de Beyaz Saray'da Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun da katılımıyla imzalandı. 

Fas Kralı 6. Muhammed, 10 Aralık 2020'de İsrail ile resmi ikili temasların ve diplomatik ilişkilerin mümkün olan en kısa sürede başlayacağını duyurmuştu.

Fas, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan'ın ardından İsrail'le son birkaç ay içinde diplomatik ilişki kurmaya başlayarak ihanet kervanına katılan dördüncü, 1979'dan bu yana ise altıncı Arap ülkesi, Mağrib (Kuzey Afrika) bölgesinde ise ilk ülke oldu.

AdminAdmin