İSLAM DÜNYASI
Giriş Tarihi : 30-04-2021 12:04   Güncelleme : 30-04-2021 12:04

İslam ülkelerine çağrı: Harekete geçin

Mazlumder açıklamasının son bölümünde ise İslam ülkelerine çağrıda bulunularak, “İslam ülkeleri başta olmak üzere, uluslararası toplumu, bir apartheid rejimi olan İsrail’in, Kudüs’ü Yahudileştirmek ve Filistin topraklarındaki işgalini kalıcı kılmak adına uyguladığı devlet terörüne bir an önce müdahale etmesi gerektiğini vurguluyor

İslam ülkelerine çağrı: Harekete geçin

İsrail’in dur durak bilmeyen zulmüne ve saldırganlığına karşı Mazlumder’den tepki geldi…

Milli Gazeteden Ahmet Akçayın haberine göre: Açıklamada, İslam ülkelerine çağrıda bulunularak, “İslam ülkeleri başta olmak üzere, uluslararası toplumu, bir apartheid rejimi olan İsrail’in, Kudüs’ü Yahudileştirmek ve Filistin topraklarındaki işgalini kalıcı kılmak adına uyguladığı devlet terörüne bir an önce müdahale etmesi gerektiğini vurguluyor, Filistinlilerin evlerine dönüş hakkı başta olmak üzere, tüm sorunlarına karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” denildi.

İsrail’in mazlum Filistinlilere yönelik saldırganlığı dur durak bilmiyor. Yıl içinde sürekli Filistinlilere yönelik işgal ve yerleşim planlarını uygulamaya koyan işgalci İsrail, özellikle Ramazan ayında saldırganlığını giderek artırıyor. Mazlumder tarafından yapılan açıklamada, Ramazan ayının ilk gününden itibaren işgalci İsrail’in provokatif eylemlerde bulunduğunun altı çizilirken, “Ramazan ayının ilk gününde, işgalci İsrail polisinin korumasındaki 200’ü aşkın kişiden oluşan ırkçı Siyonist grup, Mescid-i Aksa’ya baskın gerçekleştirmiştir. Bu baskın esnasında İsrail polisi, Harem-i Şerif’in içindeki İslam Müzesi’ne çıkan Silsile Kapısı’nın kilitlerini kırarak kutsal mabedi tahrip etmiştir. Ardından devam eden süreçte, işgal altında bulunan Doğu Kudüs’te, işgalci İsrail polisi Şam Kapısı’nın önündeki oturma alanlarını barikatlarla kapatmıştır. Bu durum Filistin halkı tarafından tepki ile karşılanmış ve her gün Mescid-i Aksa’da ve Şam Kapısı önünde kılınan teravih namazlarıyla birlikte bu bölgedeki barikatların kaldırılması adına eylemler gerçekleştirilmiştir” cümleleriyle gelinen süreç özetlendi. 


“İŞGALCİ GRUPLAR BİLİNÇLİ OLARAK KIŞKIRTIYOR”
Açıklamada, işgalci güçlerin orantısız bir şekilde Filistinlilere saldırıldığına da değinilirken, “Ramazan ayının başından beri yaklaşık iki haftadır devam eden protestolar esnasında işgalci İsrail polisi, atlı birlikler, TOMA’lar, plastik mermi ve ses bombası kullanarak protesto gösterilerinde bulunan Filistin halkına orantısız şiddet uygulamıştır. Şam Kapısı başta olmak üzere Eski Şehir çevresinde yaşanan tüm bu olaylar sonucunda yüzlerce Filistin vatandaşı, polis müdahalesi sonucunda yaralanmış ve onlarcası da gözaltına alınmıştır. Aynı zamanda, işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşim birimlerinde yaşayan ırkçı gruplar tarafından bu bölgede gerçekleştirilen kışkırtıcı eylemler de olayları tetiklemiş, Filistin halkının huzur ve güvenliği tehdit altına alınmıştır” ifadeleriyle tepki gösterildi.

“CİNNET TOPLUMU HALİNE GELMİŞ İSRAİL KORKULARINI BASTIRMAK İSTİYOR”
“Ramazan ayı İslam ümmeti için önce eşyayı sonra ruhu dirilten bir aydır” denilen açıklamada, Siyonist rejimin bunu her dönem yaptığı şu cümlelerle özetlendi: “1948’den beri sürekli zulümlerle beslenmiş, çatışmalarla boğulmuş ve sonunda bir ‘Cinnet Toplumu’ haline gelmiş olan İsrail’in bilinçaltının derinliklerine yerleşmiş olan katastrofik korkularını bastırabilmek ve bu dirilişin önüne geçmek için her sene Ramazan ayında farklı gerekçelerle aynı senaryoyu uygulamaktadır. Bizler bu senaryoya 2014’te de şahit olduk. Bizler bu senaryoya 2016’da da şahit olduk. Bizler bu senaryoya 2019’da da şahit olduk ve bugün de şahit olmaya devam ediyoruz.”


“İSLAM ÜLKELERİNİ HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ”
Mazlumder açıklamasının son bölümünde ise İslam ülkelerine çağrıda bulunularak, “İslam ülkeleri başta olmak üzere, uluslararası toplumu, bir apartheid rejimi olan İsrail’in, Kudüs’ü Yahudileştirmek ve Filistin topraklarındaki işgalini kalıcı kılmak adına uyguladığı devlet terörüne bir an önce müdahale etmesi gerektiğini vurguluyor, Filistinlilerin evlerine dönüş hakkı başta olmak üzere, tüm sorunlarına karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” denildi.

Son günlerde mazlum Filistinlilere yönelik saldırganlığını artıran İsrail’e yönelik tepkiler yükseliyor. Birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi partinin İsrail’e gösterdiği tepkiler artarak devam ediyor. Mazlumder tarafından yapılan açıklamada, işgal rejimi İsrail’in provokatif eylemlerine tepki gösterildi.

Kaynak: Milligazete.com.tr