TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 26-11-2020 20:06   Güncelleme : 26-11-2020 20:06

İkinci el araç fiyatları düşüşe geçti!

Koronavirüs pandemisyle birlikte tırmanışa geçen ikinci el araç fiyatları piyasadaki durgunluk nedeniyle düşüşe geçti.

İkinci el araç fiyatları düşüşe geçti!

Koronavirüsü salgınıyla birlikte yükselen ikinci el araç fiyatları sıfır araç fiyatlarını geçmişti. Son haftalarda durağanlaşan ikinci el piyasasında fiyatlar yavaş yavaş düşüyor.

FİYATLAR 1-2 BİN LİRA DOLAYINDA DÜŞTÜ
Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, “Döviz ve altının fiyatının düşmesi, faiz artırımı araba piyasasında pek etkili olmadı. 2. el araba fiyatları hala yukarı seviyelerde seyrediyor. Biz artık fiyatların düşmesinden geçtik, sabit kalmasının bile işimize geleceğini düşünüyoruz. Piyasayı takip etmekten biz de çok yorulduk. Türkiye’de üretilen arabalarda 1-2 bin TL bir indirim oldu. Ancak pahalı arabalarda ise hiçbir şey değişmedi. 2. el otomobilcilerin çoğu zaten sıfır araba alıp-satmaya başladı. Temiz araba bulamayınca sıfır arabalara rağbet arttı. Bayiler rakamları biraz aşağıya çekmeye başlayınca onlar da fiyatları geri çekmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

PİYASADA HAREKETLİLİK YOK!
Kınık, “15-20 gündür 2. el araba piyasasında hiçbir hareketlilik yok. Bunun sebebinin de piyasalardaki belirsizlik olduğunu düşünüyorum. Oto pazarları her zaman kalabalık oluyor ama fiyatlar yüksek olunca insanlar bakıp, gidiyorlar. Eskisi gibi bir ticaret söz konusu değil. Faizler de yükselince kredi kullanıp araba satın almak zorlaştı. Fiyatların geri geleceğini düşünmüyorum çünkü hala sattığımız arabayı yerine koyamıyoruz. Biz de piyasalarda bir belirginlik olmasını ve ona göre araba alalım, satalı istiyoruz. Bir mal sahibinin aldığı arabayı 20-30 bin TL aşağıya satacağını inanmıyorum. Onun için en azından fiyatların burada sabitlenmesi herkes açısından iyi olur. Arabanın fiyatlarıyla ilgili kış-yaz kavramı pek kalmadı. Önemli olan iyi araba satmak. Araba iyi olursa yaz veya kış fark etmiyor” dedi.