YEREL
Giriş Tarihi : 03-03-2021 21:03   Güncelleme : 03-03-2021 21:03

HDP kapatılırsa milletvekilleri hangi partiye geçecek? İşte yanıtı...

İnceleme sonucunda örgüt eylemlerinin odağı olduğu tespit edilmesi durumunda kapatma davası ile karşı karşıya kalacak HDP'nin kapanması durumunda HDP'li vekiller Demokratik Bölgeler Partisi'ne geçecek

HDP kapatılırsa milletvekilleri hangi partiye geçecek? İşte yanıtı...

HDP'nin kapatılması ve böyle bir durumda vekillerin ne yapacağı siyasetin son zamanlardaki konusu oldu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı inceleme sonucunda örgüt eylemlerinin odağı olduğu tespit edilmesi durumunda kapatma ile karşı karşıya gelecek olan HDP'de izlenecek yol haritası kulislerde ortaya çıktı.

HDP'Lİ VEKİLLER DBP'YE GEÇECEK
Olası bir kapatma durumunda HDP'li vekillerin, 2014'te Barış ve Demokrasi Partisi'nin 3. Olağan Kongresinde alınan kararla adı değiştirilerek kurulan Demokratik Bölgeler Partisi'ne geçeceği duyumları alındı.

DBP YEDEK PARTİ OLARAK GÖRÜLÜYOR
Parti'nin eş başkanlarından Saliha Aydeniz'in eski HDP Diyarbakır milletvekili olması ise dikkat çekti. Aydeniz'in Aralık 2019'da HDP'den istifa ederek yedek parti işlevi görmesi için DBP'ye geçtiği öne sürüldü.

DBP'Lİ BAŞKANLAR HAKKINDA SUÇLAMALAR YAPILMIŞTI
Yeniçağ'ın haberine göre; DBP'nin doğu ve güneydoğu illerinin yanında Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde il ve ilçe örgütleri bulunuyor. Geçtiğimiz dönemde; DBP'li çok sayıda belediye başkanı ve belediye meclis üyesi terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü adına suç işleme ve terör örgütüne finans sağlama gibi suçlardan tutuklanması ve hapis cezasına çarptırılmasıyla gündeme gelmişti.