EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-12-2021 17:55   Güncelleme : 14-12-2021 17:55

Hazine’den yeni hamle Dövize endeksli tahvil geliyor

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin hafta sonu iş dünyası temsilcileri ile yaptığı toplantıda dövize endeksli tahvil ihracı üzerinde durulduğu belirtildi

Hazine’den yeni hamle Dövize endeksli tahvil geliyor

Bloomberg HT'den Selçuk Oktay'ın aktardığı habere göre, dövizi gerçek ihtiyaç sahiplerinin alması ve yatırım amaçlı dövize yönelenler için dövize endeksli tahvil çıkarılması ve seçici bir teşvik mekanizması üzerinde çalışıldığı aktarıldı. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin hafta sonu iş dünyası temsilcileri ile yaptığı toplantıda dövize endeksli tahvil ihracı üzerinde durulduğu kaydedildi.

Bu tahvil türünde ihraç Türk Lirası cinsi yapılacak ancak kupon ve tahvil ana para ödemeleri dövize endeksli olacak.

Daha önce yapılan içeriye döviz cinsi ihraçlar sebebiyle tartışılan Hazine’nin bu yöntemi hayata geçirebileceği belirtiliyor.

Bu şekilde bireysel yatırımcıdan gelen döviz talebinin bir miktarının dövize dönmeden karşılanabileceği düşünülüyor.

Toplantıda ayrıca, yatırım ve üretim amaçlı kredi kullanmak isteyenler için TCMB faiz oranlarını efektif kılacak, aradaki farkı Hazine’nin üstleneceği bir kredi teşvikinin de planlan konular arasında olduğu ifade ediliyor.

Bakan Nebati’nin toplantıda sabit gelirli, asgari ücretli, üretici, çiftçi, turizmci ve ihracatçıyı desteklemek için tüm imkanların seferber edileceğini söylediği de ifade ediliyor.

Uygulanacak selektif teşvik politikalarının temelde bu kesimleri kapsayacağını söylediği de belirtiliyor.