EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-12-2020 19:57   Güncelleme : 09-12-2020 19:57

Elektrik faturasında vatandaşa yasal soygun! O giderleri ödeyeceğiz

Hükümet yeni yayımladığı kararla elektrik faturalarına yeni giderler ekledi. Vatandaş artık şirketlerin giderlerini faturasında ödemek zorunda kalacak.

Elektrik faturasında vatandaşa yasal soygun! O giderleri ödeyeceğiz

Hükümet ağır faturalardan bunalan vatandaşa yeni bir yük bindirdi.Elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi giderlerinin vatandaşın faturasına dahil edilecek. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, dağıtım şirketlerinin temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi birçok harcama elektrik faturalarına dahil edilecek.

ŞİRKETLERİN GİDERLERİNİ VATANDAŞ ÖDEYECEK!

Resmi Gazetede yayımlanan iki tebliğde Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi yapıldı. Kararlarda 2021 -2025 yılları arasında elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masrafların vatandaşın faturasına yansıtılacağı maddeleri eklendi.

Yeni açıklanan tebliğlere göre:

*Dağıtım ve tedarik şirketlerinin yıl içinde yapacağı dernek aidat giderleriyle temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri elektrik faturalarına yüklenecek.

*Ayrıca şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak faturaya eklenecek.

*Son olarak elektrik dağıtım firmalarının yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın omzuna bindirilecek. Böylece elektirk faturaları dahada katlanmış olacak.

AdminAdmin