EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-10-2020 21:28   Güncelleme : 17-10-2020 21:28

Dünyada paranın geçmediği tek yer

Atlas Okyanusu'nun güneyinde Latin Amerika ve Afrika'nın tam ortasında yer alan Tristan de Cunha paranın kullanılmadığı tek yer. Adada insanlar hayvancılıkla uğraşıyor.

Dünyada paranın geçmediği tek yer

Dünyanın geri kalanından en uzak noktadaki insan yerleşimi olan Tristan dünyanın gitmesi ve yaşaması en zor yeri olarak biliniyor. Burası, Atlas Okyanusu'nun ortasında tek başına bir adaya ulaşmak ise oldukça güç.Britanya'ya bağlı olan ancak uzaklığı binlerce kilometre olan Tristan de Cunha'ya  en yakın yerleşim yeri Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki Cape Town şehridir.  Tristan de Cunha'nın Cape Town'a olan uzaklığı ise 2.400 kilometre mesafede yani hemen hemen İstanbul - Berlin arasındaki mesafeye yakın bir uzaklık anlamına geliyor.PARA KULLANILMIYOR Tristan de Cunha'nın İngiltere'nin başkenti Londra'ya uzaklığıysa tam 8600 kilometre iken, dünyanın bu en uzak adasında ise yalnızca 300 kişi yaşıyor. Dünyaya açılan tek kapısı ise küçük limanı olan Tristan de Cunha'nın, en dikkat çekici yönlerinden biri ise burada kesinlikle para kullanılmıyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan ada sakinleri paraya ihtiyaç duymuyor.

TAKAS YAPILIYORT

Tristan de Cunha'da tıpkı asırlar önceki gibi insanlar ihtiyaçlarını takas aracılığıyla karşılıyor. Adadaki ekonomi yapı tamamen takas sistemi üzerine kurulu olması özelliği taşıyor.