DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-02-2021 15:52   Güncelleme : 13-02-2021 15:52

Çin’in hükümete baskısı başarılı mı oldu?

Ailelerinden haber alma gayesiyle uzunca bir süredir Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği önünde nöbet gerçekleştiren Uygur Türkleri günlerdir Ankara’da engellemeye maruz kalıyor.

Çin’in hükümete baskısı başarılı mı oldu?

Çin zulmüne karşı düzenledikleri eylemlerinde asayişe aykırı hiçbir tutumda bulunmayan Uygurlara yönelik sergilenen tavır yürekleri parçalarken yaşananlara mantıklı bir izah bulunamıyor. Uygur Türklerine karşı sergilenen yüz kızartıcı durumun Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin yapmış olduğu açıklamanın ardından yaşanması da dikkat çekiyor. Bu bağlamda akıllara “Uygurların nöbetine engel olunmasının sebebi Çin’in baskısı mı?” sorusu geliyor.

Çin güçlerinin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği mezalim nedeniyle ailelerinden uzunca bir süredir haber alamayan Uygur Türkleri, sevdikleri ile tekrar kucaklaşabilme ümidiyle haftalardır Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde nöbet gerçekleştiriyordu. Son süreçte tutulan nöbet Çin’in Ankara Büyükelçiliği önüne taşınırken geçtiğimiz günlerde Çin’den mazlum Uygur Türklerini hedef alan bir açıklamada bulunuldu. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada skandal ifadeler kullanıldı ve Uygur Türkleri yalancılıkla itham edildi.


 
ÇİN’İN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN SKANDAL AÇIKLAMA
Çin’in Ankara Büyükelçiliği yapmış olduğu açıklamada mazlum Uygur Türklerinin gerçekleştirdiği nöbetin Türk halkını kandırmak ve Çin-Türkiye ilişkilerini zedeleyerek bozmak amacını taşıdığı savunuldu. Çin Ankara Büyükelçiliği Basın Sözcüsü’nün açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

”Çin tarafınının Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ile tutumu net ve tutarlıdır. Türkiye’nin her kesimininden sağduyulu insanların onların yalanlarına kanmayacağını ve Çin-Türkiye dostluk ilişkilerinin genel ortamının kıymetini bilerek bunu koruyacağını ümit ediyor ve buna içtenlikle inanıyoruz.”

NE OLDUYSA ÇİN’İN AÇIKLAMASINDAN SONRA OLDU
Ailelerinden haber alma ümidiyle asayişe aykırı bir tutuma yer vermeksizin Çin makamları önünde nöbet gerçekleştiren Uygurların Çin tarafından hedef alındığı açıklama 8 Şubat 2021 Pazartesi günü yapıldı. Söz konusu tarihin ardından kamuoyunun şahit olduğu olaylar “Yok artık!” dedirtti. Zira Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin Uygur Türklerini hedef aldığı açıklamasını duyurmasının akabinde gelişen olaylarda Uygur Türklerinin aileleri için nöbet tutmasına mani olundu. Emniyet güçleri aldıkları talimat nedeniyle Uygur Türklerinin Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde nöbet gerçekleştirmesine engel oldu. Söz konusu durum duyarlı vatandaşlarımızın canlarını yakarken yaşanan üzücü hadiseler bununla sınırlı kalmadı.

 UYGUR TÜRKLERİNE ANKARA’DA EV HAPSİ
9 Şubat 2011 Salı gününden beri Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde nöbet gerçekleştirmelerine izin verilmeyen Uygur Türkleri Çarşamba gününden itibaren de bir başka üzücü tutumla karşılaştı. Bu doğrultuda Uygur Türklerinin Ankara’da kalmış oldukları otelden dışarı çıkmalarına izin verilmedi. Mazlum Uygur Türklerine yönelik sergilenen bu davranış akıllara “ev hapsi” kavramını getirdi. Mazlum Uygurların karşı karşıya kaldığı durum, başta Uygur Türkleri olmak üzere duyarlı vatandaşlarımızın yüreğini parçalarken konuya dair bir başka nokta da dikkat çekti. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valiliği vb. resmi makamlardan günlerdir bir açıklama yapılmadı.

YÜZ KIZARTICI TUTUMUN ARDINDAN CEVAP BEKLEYEN SORULAR VAR
Mazlum Uygur Türklerinin sevdikleriyle kucaklaşabilmek amacıyla düzenledikleri nöbete mani olunması ile birlikte akıllara pek çok soru geldi. Bu noktada yaşananların sebebi merak konusu olurken Çin’i mutlu eden adımların neden atıldığı sorusu cevap bekliyor. Çin’in mazlum Uygur Türklerinin feryatlarını dile getirmesinden duyduğu rahatsızlık bilinirken yaşananların özellikle Çin’in açıklamasının ardından gerçekleşmesi “Uygurların nöbetine engel olunmasının sebebi Çin’in baskısı mı?” sorusuna neden oldu