DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-10-2021 01:45   Güncelleme : 17-10-2021 01:45

Çin, hipersonik füze ile yeni uzay kabiliyetini test ediyor

Çin, Ağustos ayında nükleer kapasiteli bir hipersonik füzeyi test etti ve hedefine doğru hızlanmadan önce dünyayı dolaştı ve ABD istihbaratını gafil avlayan gelişmiş bir uzay kabiliyeti sergiledi.

Çin, hipersonik füze ile yeni uzay kabiliyetini test ediyor

 

Testi bilen beş kişi, Çin ordusunun, hedefine doğru ilerlemeden önce düşük yörüngeli uzayda uçan hipersonik bir kayma aracı taşıyan bir roket fırlattığını söyledi.

İstihbaratla ilgili brifing verilen üç kişiye göre, füze hedefini yaklaşık iki düzine mil ıskaladı. Ancak ikisi, testin Çin'in hipersonik silahlar konusunda şaşırtıcı ilerleme kaydettiğini ve ABD yetkililerinin fark ettiğinden çok daha ileri olduğunu gösterdiğini söyledi.

Test, ABD'nin Çin'in askeri modernizasyonunu neden genellikle hafife aldığına dair yeni soruları gündeme getirdi.

Dördüncü bir kişi, “Bunu nasıl yaptıkları hakkında hiçbir fikrimiz yok” dedi

ABD, Rusya ve Çin, bir roketle uzaya fırlatılan, ancak kendi ivmeleriyle dünyanın yörüngesinde dönen süzülme araçları da dahil olmak üzere, hipersonik silahlar geliştiriyorlar. Balistik füzeden daha yavaş, sesten beş kat daha hızlı uçarlar. Ancak bir balistik füzenin sabit parabolik yörüngesini takip etmiyorlar ve manevra kabiliyetine sahipler, bu da onları izlemeyi zorlaştırıyor.

Testten habersiz olan Çin nükleer silah politikası uzmanı Taylor Fravel, nükleer savaş başlığına sahip hipersonik bir kayma aracının Çin'in gelen balistik füzeleri yok etmek için tasarlanmış ABD füze savunma sistemlerini "olumsuzlaştırmasına" yardımcı olabileceğini söyledi.

"Hipersonik kayma araçları. . . Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde profesör olan Fravel, daha düşük yörüngelerde uçuyor ve uçuşta manevra yapabiliyor, bu da onları izlemeyi ve yok etmeyi zorlaştırıyor” dedi.

Fravel, Çin'in böyle bir silahı tamamen geliştirip konuşlandırmasının "istikrar bozucu" olacağını ekledi, ancak bir testin mutlaka Pekin'in bu silahı kullanacağı anlamına gelmediği konusunda uyardı.

Pekin konvansiyonel askeri güçlerini oluşturmaya devam ederken ve Tayvan yakınlarında giderek daha iddialı askeri faaliyetlerde bulunurken, Çin'in nükleer yetenekleriyle ilgili artan endişeler ortaya çıkıyor.

Biden yönetiminin Washington'u aşırı düşmanca davranmakla suçlayan Pekin'e karşı sert bir tavır almasıyla ABD ve Çin arasındaki gerilim arttı.

ABD askeri yetkilileri, son aylarda, özellikle 200'den fazla kıtalararası füze silosu inşa ettiğini gösteren uydu görüntülerinin yayınlanmasından sonra, Çin'in artan nükleer yetenekleri konusunda uyardılar. Çin herhangi bir silah kontrol anlaşmasına bağlı değil ve ABD'yi nükleer cephaneliği ve politikası hakkında müzakerelere dahil etmeye isteksiz.

Geçen ay, ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall, Pekin'in yeni bir silah geliştirdiğini ima etti. Çin'in "küresel grev potansiyeli" de dahil olmak üzere büyük ilerlemeler kaydettiğini söyledi. . . uzaydan". Ayrıntıları vermeyi reddetti, ancak Çin'in SSCB'nin terk etmeden önce Soğuk Savaş'ın bir parçası için kullandığı “Kesirli Yörünge Bombardıman Sistemi”ne benzer bir şey geliştirdiğini öne sürdü.

“Bu tür bir yaklaşım kullanırsanız, geleneksel bir ICBM yörüngesi kullanmak zorunda değilsiniz. Savunma ve füze uyarı sistemlerinden kaçınmanın bir yolu” dedi Kendall.

Ağustos ayında, Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı başkanı General Glen VanHerck, bir konferansta Çin'in "son zamanlarda çok gelişmiş hipersonik kayma aracı yeteneklerini gösterdiğini" söyledi. Çin kabiliyetinin “tehdit uyarısı ve saldırı değerlendirmesi sağlamak için Norad yeteneğime önemli zorluklar yaratacağı” konusunda uyardı.

Çin testine aşina olan iki kişi, silahın teorik olarak Güney Kutbu üzerinde uçabileceğini söyledi. Bu, ABD ordusu için büyük bir zorluk teşkil edecek, çünkü füze savunma sistemleri kuzey kutup rotasına odaklanmış durumda.

Vahiy, Biden yönetiminin, ABD'nin Çin yüzünden nükleer cephaneliğini modernize etmek için daha fazlasını yapması gerektiğine inananlara karşı silah kontrolü savunucularını karşı karşıya getiren Kongre tarafından zorunlu kılınan politika ve yeteneklerin bir analizi olan Nükleer Duruş İncelemesini üstlenmesiyle ortaya çıkıyor.

Pentagon rapor hakkında yorum yapmadı, ancak Çin ile ilgili endişelerini dile getirdi. Sözcü John Kirby, "Çin'in sürdürmeye devam ettiği askeri yetenekler, yalnızca bölgede ve ötesinde gerilimi artıran yetenekler hakkındaki endişelerimizi açıkça belirttik" dedi. "Çin'i bir numaralı ilerleme hızı mücadelemiz olarak tutmamızın bir nedeni de bu."

Çin büyükelçiliği test hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak sözcü Liu Pengyu, Çin'in her zaman "doğası gereği savunmacı" bir askeri politika izlediğini ve askeri gelişiminin hiçbir ülkeyi hedef almadığını söyledi.

“ABD'nin yaptığı gibi küresel bir stratejimiz ve askeri operasyon planlarımız yok. Ve diğer ülkelerle bir silahlanma yarışı yapmakla hiç ilgilenmiyoruz” dedi. Buna karşılık, ABD son yıllarda silahlarını genişletmesini ve hipersonik silah geliştirmesini haklı çıkarmak için 'Çin tehdidi' gibi bahaneler üretiyor. Bu, bu kategorideki silahlanma yarışını doğrudan yoğunlaştırdı ve küresel stratejik istikrarı ciddi şekilde baltaladı.”

Asyalı bir ulusal güvenlik yetkilisi, Çin ordusunun testi Ağustos ayında gerçekleştirdiğini söyledi. Çin genellikle hipersonik kayma aracını yörüngeye fırlatmak için kullanılan tür olan Uzun Yürüyüş roketlerinin fırlatıldığını duyurur, ancak Ağustos fırlatmasını bariz bir şekilde gizlemiştir.

Güvenlik yetkilisi ve Halk Kurtuluş Ordusu'na yakın bir başka Çinli güvenlik uzmanı, silahın Çin Havacılık ve Uzay Aerodinamiği Akademisi tarafından geliştirildiğini söyledi. CAAA, Çin'in uzay programı için füze sistemleri ve roketler üreten ana devlet şirketi China Aerospace Science and Technology Corporation'a bağlı bir araştırma enstitüsüdür. Her iki kaynak da hipersonik kayma aracının uzay programı için kullanılan bir Uzun Yürüyüş roketiyle fırlatıldığını söyledi.

Fırlatmaları denetleyen Çin Fırlatma Aracı Teknolojisi Akademisi, 19 Temmuz'da resmi bir sosyal medya hesabında, Long March 2C roketini fırlattığını ve bu roketin 77. fırlatılışı olduğunu ekledi. 24 Ağustos'ta 79. uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurdu. Ancak, uzay programının gözlemcileri arasında gizli bir fırlatma hakkında spekülasyonlara yol açan 78. fırlatma duyurusu yapılmadı. CAAA, yorum taleplerine yanıt vermedi.