SİYASET
Giriş Tarihi : 25-05-2020 12:38   Güncelleme : 25-05-2020 12:38

CHP'den kurultay tarihi açıklaması!

CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, "Bilim kurulunun tavsiye kararlarına göre hareket edeceğiz." ifadelerini kullandı. Kaynak: CHP'den kurultay tarihi açıklaması!

CHP'den kurultay tarihi açıklaması!

CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı Yeni Soluk’tan Münevver Metin’in sorularını yanıtladı. Salıcı, CHP'nin kurultayının ne zaman olacağına dair soruya şöyle yanıt verdi: "Virüs salgını nedeniyle kurultayın ne zaman ve ne şartlarda olacağına bilim kurulunun tavsiyeleri üzerine karar vereceğiz. Konuya ilişkin bilimsel görüşü dikkate almadan siyasi kararlar alırsak binlerce vatandaşımızın ve parti üyemizin sağlığını tehlikeye atmış oluruz. Kurultayımızı seyirci kabul etmeden, yalnızca delegelerimizin katılımıyla yapsak bile, delege sayımızın 1.362 olduğu dikkate alınınca, minimum 2.500 kişilik bir organizasyondan bahsetmiş oluruz ki; virüs tehdidinin yaşandığı şu günlerde bu sayıda insanı bir araya getirmek çok tehlikeli… Bu yüzden bilim kurulunun tavsiye kararlarına göre hareket edeceğiz."  Kaynak: CHP'den kurultay tarihi açıklaması! 

CHP'nin Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım'ın tutuklanmasıyla ilgili soruya da yanıt veren Salıcı, şunları söyledi: Olay başından sonuna kadar tam bir hukuk katliamıdır. Hakimlerin ve savcıların saraydan gelen talimatlarla karar verdiği bir kere daha ortaya çıkmıştır. Eren’in Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakılmasının ardından Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamalar sonrasında tekrar gözaltına alınması ve ardından tutuklanması bunun en net örneğidir. Bir cumhurbaşkanı düşünün; bir siyasi partinin ilçe gençlik kolları başkanını kendi dengi görüp onu hedef alsın…Eren’in kardeşine silah dayayan, kendisini önce kaymakam olarak tanıtan daha sonra koruma olduğu anlaşılan kişinin dokunulmazlığı varmışçasına ifadesi dahi alınmıyor; yıllardır kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı bulup devletin kanalına çıkaranlar kaymakamlık binasına ait güvenlik kamerası kayıtlarını neden açıklamıyor. Neden?AKP; toplumu germek, vatandaşları kutuplaştırmak için yıllardır olduğu gibi kirli bir siyaset izlemeye devam ediyor. İktidarlarının devamlılığını, devletin devamlılığından üstün tutuyorlar. Fakat bu siyasetin topluma ve toplumun devlete olan güvenine ne kadar zarar verdiğini umursamıyorlar.Gelinen nokta itibariyle; toplumun yarısından fazlası mahkemelerin, kişinin iktidarla ilişkisine ve gelirine göre karar verdiğini düşünüyor. Mahkemeye yolu düşen 10 kişiden 3’ü, hukuk sistemine güveninin azaldığını belirtiyor. Toplumun yarısından fazlası iktidarların savcı ve hakimlere baskı uyguladığına inanıyor. 100 kişiden 61’i yargının tamamen siyasallaştığı görüşünde. Üç kişiden biri hukukun, hata yapan devlet ya da onu temsil eden bir kişi olduğunda kendisini korumayacağına inanıyor. Yüzde 41’lik bir kesim ise devletin kurum ve memurlarının hukuk dışına çıktığını düşünüyor. Kaynak: CHP'den kurultay tarihi açıklaması!