SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-11-2020 18:54   Güncelleme : 23-11-2020 18:54

Bakan Koca’nın sözleri gerçeği çıkardı!

Koronavirüs ölüm oranına dair yaptığı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın söylediği sözler, uzun süredir açıklanmayan vaka sayısıyla ilgili ipuçları verdi.

Bakan Koca’nın sözleri gerçeği çıkardı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili Türkiye’de de her gün bilgiler güncelleniyor. Bu bilgiler üzerinden kamuoyunun en çok merak ettiği ise Türkiye’deki toplam vaka sayısı.

Türkiye’deki toplam koronavirüs vaka sayısı bir çok kişiye göre gizlenmeye çalışılsa da hemen hemen her gün kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son yaptığı bilgilendirme toplantısında söylediği sözler Türkiye’deki toplam koronavirüs vakası konusunda ipuçları verdi.

TOPLAM VAKA SAYISI 1 MİLYON 235 BİN
Sağlık Bakanı Koca’nın salgının boyutuna dair bilgiler verdiği açıklamasında sayıların gizlenmesine dair eleştirilere de cevap verirken şunları söyledi

“Oranlar belli. Bu tür açıklama aslında benim Bakanlığımın da aleyhine. Çünkü hasta sayısına oranla ağır hasta ve vefat çok fazla görünüyor ve sanki biz tedavide başarısızmışız gibi bir sonuç çıkıyor. Oysa böyle bir şey yok”

 Bakan Koca yaptığı bu açıklamanın ardından “Bakın vefat sayımız yüzde 1’in altında aslında” açıklaması yaptı.

Türkiye’de güncel koronavirüs tablosuna göre salgın nedeniyle 12 bin 335 can kaybı mevcut. Açıklanan hasta sayısına göre ölüm oranı yüzde 2,76. Bakan Koca’nın açıklamasına göre, bu oranın yüzde 1’in altında olması için en az 1 milyon 235 bin vaka bulunması gerekiyor.