DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-12-2020 18:24   Güncelleme : 23-12-2020 18:24

Avrupa sınırlarını kapattı! İngiltere'de kıtlık tehlikesi!

Kovid-19'un mutasyona uğradığı İngiltere ile Avrupa devletlerinin sınırlarını kapatması, Birleşik Krallık'ta kıtlık tehlikesinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Avrupa sınırlarını kapattı! İngiltere'de kıtlık tehlikesi!

Yeni Tip Koronavirüs ( Kovid-19), İngiltere'de mutasyona uğradı. Yüzde 70 daha bulaşıcı hale gelen mutasyon B-117 nedeniyle tüm dünya endişeye kapıldı. İngiltere ile AB Brexit'ten önce ticari anlaşmaya varamamış olmasının yanı sıra Avrupa devletlerinin B-117 nedeniyle tüm sınır kapılarını kapatması İngiltere'yi açlığa mahkum ediyor. 

İNGİLTERE GIDA KITLIĞI İLE KARŞI KARŞIYA
Kovid-19 mutasyonu nedeniyle İngiltere'de uzun TIR kuyrukları oluşmaya başladı. İngiltere'den Avrupa'ya Manş Tünelinden ve limanlardan geçiş yapan TIR şoförleri ülkede mahsur kaldı. 1500'ü aşkın TIR kuyruklarının oluştuğu ülkede taze meyve ve sebze stoku yenilenemezse İngiltere, büyük bir gıda kıtlığı ile karşı karşıya kalacak.

TIR ŞOFÖRLERİ DOVER LİMANINDA MAHSUR KALDI
İngiltere’den AB ve daha ötelere mal taşıyan TIR’lar ülkeden çıkamıyor, Avrupa Birliği ve Manş Tüneli üzerinden İngiltere’ye mal götüren TIR’lar ise ülkeye giremiyor. Brexit öncesinde İngiltere'ye mal getiren TIR şoförleri ülkede mahsur kaldı. Gıda ve hijyen şartlarının yetersiz bir ortamda kalan sürücüler yeni yıldan önce ülkelerine dönemeyecekleri için öfkeleniyor.  Fransa'ya geçmek isteyen TIR şoförleri ile İngiliz polisi arasında arbede çıktı. 

ORDU PCR TESTİNE BAŞLAYACAK
İngiliz Bakan Robert Jenrick, sürücülerin ordu tarafından PCR testinin yapılacağını söylese de Brexit gerçekleşmeden önce testlerin bitmesi pek mümkün görülmüyor. Bakan, testi pozitif çıkan bütün şoförlerin izole edilmesi için otele yerleştirileceğini söyledi.

 

ŞOFÖRLER BREXİTTEN DOLAYI ÇIKAMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR
Reuters'te yer alan habere göre limanda mahsur kalan TIR şoförleri yiyecek ve hijyen şartlarından yoksun insanlık dışı ortamda olduklarını söylüyor. Aynı zamanda şoförler, ülkeden dışarı çıkamamalarının sebebini mutasyon yerine Brexit nedeniyle olduğunu düşünüyor.