DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-03-2021 12:45   Güncelleme : 25-03-2021 12:45

AB liderler zirvesi bugün toplanıyor! Masada Türkiye var!

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, bugün başlayacak zirve ile bir araya gelecek. ABD Başkanı Joe Biden'in de katılacağı toplantıda masada Türkiye olacak.

AB liderler zirvesi bugün toplanıyor! Masada Türkiye var!

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, bugün başlayacak ve iki gün sürecek zirve toplantısında yeni tip koronavirüse ( Kovid-19) karşı geliştirilen aşıların Avrupa'da yavaş ilerleyen dağıtımı, Türkiye ile ilişkiler ve  Rusya konularını görüşecek.

27 üye ülkenin katılacağı toplantıda Türkiye’ye geniş bir yer ayrılacak. Aralık 2020'deki Avrupa Liderler Zirvesinde Türkiye'ye karşı alınan yaptırım kararları ABD Başkanı Joe Biden'in talebiyle yaptırımların kaldırılacağı öne sürülmüştü. Ancak yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye'ye karşı yaptırımlar yeniden gündeme gelebilir.

Fransız haber ajansı AFP, AB liderlerinin diplomatik ve ekonomik imtiyazlar sağlayarak Türkiye ile stratejik iş birliğini devam ettirmeye çalışacağını yazdı. AFP'ye konuşan kaynaklar, “AB, Türkiye ile kademeli olarak iyi ilişki kurmak istiyor ama Türkiye’den aksi bir adım gelirse bütün kazanımlar gidebilir” yorumunu yaptı.


MERKEL'DEN DOĞU AKDENİZ SİNYALİ
Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesinde, Alman Federal Meclisi’nde açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Türkiye, Doğu Akdeniz’de tansiyonu düşürücü adımlar attığının sinyalini veriyor." dedi.

Merkel, yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'nin, mülteci krizinde üstlendiği rolü övdü.

Öte yandan zirvenin ilk gününde ABD Başkanı Joe Biden da liderlere katılacak ve video konferans yöntemiyle konuşma yapacak.